Który grill wybrać do ogrodu? Murowany, na brykiet a może elektryczny?

Bezwzględnym elementem wyposażenia większości ogrodów jest grill. W wielu przypadkach stanowi on niejako serce przydomowej przestrzeni biesiadowej. Przy grillu spędzamy czas na pogaduszkach z przyjaciółmi, przygotowujemy jedzenie i relaksujemy się napawając zapachem mięsiwa lub wegetariańskich szaszłyków. Jaki grill wybrać, by spełnił nasze oczekiwania i potrzeby? Oto przegląd, który ułatwi wybór tego idealnego.

Grill ogrodowy

Grill murowany

Murowany grill może być częścią projektu ogrodu, kiedy jest to większa konstrukcja, z zabudowaną altaną i miejscem do organizowania przyjęć. W mniejszych ogrodach można usytuować gotowy murowany grill. Jego zaletą jest trwałość, posłuży wiele lat. Poza tym, zwykle taki grill posiada półki na przechowywanie przypraw, narzędzi kuchennych i innych rzeczy. Przy większych modelach znajduje się także miejsce na przygotowywanie jedzenia. Wada? Brak mobilności i cena od 500-2000zł.

Miejsce do grillowania

Grill murowany mały

Grill metalowy

Taki grill możemy użyć praktycznie wszędzie, nie tylko w ogrodzie. Można go zabrać na wczasy, przenieść w inną część działki jeśli np. zaczął padać deszcz. Jest to tania opcja i najczęściej wybierana przez fanów jedzonka z rusztu. Oczywiście jest dostępny w wielu rozmiarach, z pojedynczym lub podwójnym rusztem, mniej lub bardziej stabilny i różnej jakości. Średniej klasy grill blaszany można dostać za ok. 150-200zł. Te droższe warianty kosztują ok. 500zł, ale mają dodatkowe plusy w postaci półek na przyrządy do grillowania czy miejsce na brykiet, ale są większe i zabierają więcej miejsca.

Grill blaszany duży

Classic grill

Grill elektryczny

Do użytkowania w domu, ogrodzie lub nawet na balkonie. Jako, że zwyczaj grillowania jest mocno popularny wśród naszych krajan, został wprowadzony przepis zakazujący robienia grilla na balkonie. Odstępstwem jest wewnętrzny regulamin wspólnoty, która może zezwolić na taką czynność, w innym razie musimy liczyć się z mandatem (500zł). Grill elektryczny można używać na balkonie, ponieważ nie generuje dymu jak ten klasyczny. Dla kogo polecany jest ten model? Dla osób, które lubią zjeść grillowane jedzenie przez cały rok, mają małą działkę i nie pretendują do otrzymania odznaki na grillmena roku, co w wolnym tłumaczeniu oznacza, że po prostu nie znoszą stania przy ruszcie i obracania skwierczących potraw. Ten wariant polecany jest również dla chcących dbać o zdrowie, którzy robią wczasy odchudzające i starają się jeść smacznie i niskotłuszczowo. Cena ustrojstwa to 400-1000zł.


Grill elektryczny

Grill elektryczny


Jest jeszcze grill jednorazowy, ale wad jest na tyle dużo, że nie polecamy tej opcji. Wystarczy napisać, że jest nieekologiczny, nie nadaje się do recyklingu, można się poparzyć podczas używania, a ilość szkodliwych substancji, którymi nasączony jest węgiel zatrważa i stanowi niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia. Kosztuje ok 10zł.

Grill jednorazowy


Podsumowując najbardziej praktyczny wydaje się grill elektryczny, który można wykorzystywać przez cały rok, nie bacząc na porę roku i pogodę. Jest przenośny, można go wszędzie zabrać, a potrawy nie odbiega jakością od tradycyjnego grilla. Przyrządzi się na nim nie tylko ponadczasowe kiełbaski czy steki, ale także włoskie jedzenie czy hiszpańskie. Jedynym mankamentem dla co niektórych może być brak dymu i jego zapachu, tej cząstki, która nieodzownie kojarzy się z grillowaniem.

 Bezwzględnym elementem wyposażenia większości ogrodów jest grill . W wielu przypadkach stanowi on n…

Prześlij komentarz

Dodaj Komentarz (0)

Nowsza Starsza