Jak samodzielnie zrobić skalniak

Nie trzeba być zawodowym ogrodnikiem aby stworzyć własnoręcznie skalniak, który definiowany jest jako ogródek skalny zbudowany głównie z kamieni, skał i ziemi oraz obsiany różnorodną roślinnością. Tworząc skalniakową kompozycję upiększymy nasz ogród i dodamy takiego lekko romantycznego klimatu. Poza istotnym pięknem ukwiecenia, cudnym zapachem będzie to miejsce odwiedzin wszelakich owadów tj. trzmiele, bąki czy motyle.

Skalniak

Jak przygotować się do budowy?

Zastanówmy się nad miejscem, gdzie zostanie usytuowany skalniak (dobrze jeśli to będzie strona południowa) i zaznaczmy jego kształt używając np. patyka. Obrysowane miejsce należy oczyścić, jeśli rośnie trawa należy ją wykopać w zaznaczonym obszarze. Na dnie warto ułożyć warstwę drenażu (małe kamienie, żwirek) a następnie przysypać pierwszą, niedużą warstwę ziemi i całość delikatnie ubić. Całość podlewamy.

Układanie kamieni

Jakie kamienie zalecane są do budowy skalniaka? Najczęściej jest to łupek szarogłazowy, wapień lub piaskowiec, które można kupić w sklepach budowlanych albo ogrodniczych. Można pozbierać kamienie z okolicznych pól a także użyć kamieni, które zostały wykopane podczas robót budowlanych. Generalnie od ilości kamieni zależeć będzie efekt końcowy, nie powinno być ich jednak za dużo. Układanie zależy od naszej koncepcji, wiadomo, że powinny być ułożone koło siebie wyznaczając kształt i najlepiej różnej wielkości, acz ta pierwsza półka kamieni powinna być nieco większa od kolejnych. Kiedy zarys jest już obłożony, możemy dodać następne piętro i umiejscowić kilka sztuk w obrębie środka. Teraz ważnym ruchem będzie podlanie wodą, po tej czynności powinno się odczekać ok. 10 dni, by ziemia osiadła.

skalniak

Sadzenie roślinek

Jeśli nie znamy się wybitnie na gatunkach kwiatów, które są przeznaczone na skalniaki poradźmy się u ogrodnika lub poczytajmy więcej na ten temat na forach w Internecie. Do najpopularniejszych roślin należą:

ROJNIK

ROJNIK

ROZCHODNIK

ROZCHODNIK

MACIERZANKA

MACIERZANKA

FLOKS SZYDLASTY

FLOKS SZYDLASTY

UKWAP DWUPIENNY

UKWAP DWUPIENNY

GOŻDZIK POSTRZĘPIONY

GOŻDZIK POSTRZĘPIONY

Sadząc kwiaty trzeba pamiętać o odstępie między nimi. Po zakończeniu sadzenia wszystko podlewamy i zraszamy. Miejsce pomiędzy kamieniami i roślinkami można wysypać drobnymi kamykami (żwirkiem).

Jak dbać o swój skalniak

Aby cieszył oko i był ozdobą ogrodu należy go regularnie podlewać i oczyszczać z chwastów, które będą się pojawiały. Dbanie polega także na usuwaniu uschniętych kwiatków, liści i przycinaniu niektórych gatunków. Nawożenie to kolejna sprawa o której musimy pamiętać, szczególnie wiosną.

Skalniak nie musi być duży, taki na miarę naszych możliwości i dzięki temu, że samodzielnie skonstruowany będzie nam przysparzał wiele radości i satysfakcji.

Nie trzeba być zawodowym ogrodnikiem aby stworzyć własnoręcznie skalniak , który definiowany jest j…

Prześlij komentarz

Dodaj Komentarz (0)

Nowsza Starsza