Jak wykorzystać palety w ogrodzie

Meble ogrodowe możemy kupić w salonach ogrodniczych lub sklepach budowlanych, gotowe zestawy zawierające sofę, fotele i stół często są niemałym wydatkiem. Alternatywą do takich gotowców mogą być meble zrobione na bazie palet EURO, które wcale nie są passe! Choć mogłoby się wydawać, że pomysł jest znany od lat, to samodzielnie wykonane meble mogą okazać się strzałem w dziesiątkę, zarówno w kwestii finansowej jak i wizualnej.

meble z palet

Meble z palet na tarasie lub balkonie

Wykorzystanie palet w życiu codziennym ma niekończącą się liczbę propozycji, praktycznie można z nich zrobić każdy mebel, konstrukcję, gadżet. Ogranicza nas chyba tylko wyobraźnia. Kącik wypoczynkowy da się zrobić w każdym rozmiarze, w zależności od liczby miejsc i wolnej przestrzeni. Nawet na mały balkonik uda się stworzyć np. dwuosobowe siedzisko, lub pojedynczy puf. Jak się do tego zabrać? Czy to jest trudne? Jakie narzędzia są potrzebne?

DIY czyli paletowe inspiracje krok po kroku

Podstawą są palety, standardowe mają wymiary : 120 x 80 x 14,4 cm, planując mebel musimy obliczyć ile sztuk będziemy potrzebować. Następnie przygotujmy narzędzia i części potrzebne do złożenia naszych konstrukcji, są to: szlifierka, wkrętarka, śruby oraz kątowniki. Farba do drewna w wybranym kolorze, impregnat oraz masa szpachlowa na ubytki, które mogą być w palecie.

Zanim przystąpimy do montażu musimy dokładnie oczyścić drewno z zanieczyszczeń oraz wyszlifować powierzchnię, aby była gładka i miła w dotyku. Bardzo ważne jest, aby kanty były zaokrąglone, aby przy korzystaniu z kanapy nie skaleczyć się. Po tej czynności szpachlujemy ubytki masą i ponownie szlifujemy. Malowanie należy rozpocząć od rozprowadzenia emulsji impregnującej, jest to ważne, ponieważ meble znajdują się na zewnątrz i są narażone na działanie opadów oraz szkodników. Potem można zastosować farbę gruntującą, a dopiero na koniec farbę wierzchnią. Po dwukrotnym pomalowaniu czekamy, aż wszystko ładnie wyschnie. Ostatnim krokiem jest skręcanie, czyli mocowanie za pomocą śrub, kątowników i prostowników palet do siebie. Całość musi być dobrze umocowana i stabilna. Nie chcemy przecież żeby kanapa się przewracała.

Istotnym elementem mebli z palet są poduchy, które sprawiają, że chce się na nich siedzieć i bumelować. Powinny być duże, miękkie i przeznaczone do użytku na zewnątrz, czyli wykonane z tkanin, które radzą sobie z deszczem (nie chłoną wody). Jeśli jednak nasze poduszki są uszyte ze standardowej tkaniny i musza być chowane, dobrze jest w projekcie uwzględnić schowek na poduchy i inne szpargały. Wnętrze schowka można obić tkaniną wodoszczelną i wówczas będziemy mieć pewność, że będą właściwie zabezpieczone.

meble z palet

meble z palet

meble z palet

meble z palet

Co jeszcze można zrobić z palet?

Poza klasycznym zestawem kanap, siedzisk jednoosobowych, ławeczek mogą to być m.in.:

Stoliki – niemobilne, wykonane np. z 3-4 szt. – wysokość wg naszego uznania, lub mobilne na przymocowanych kółkach, ta opcja jest fajna, bo można łatwiej przemieszczać mebel

Kwietniki – z jednej palety możemy zrobić trzy donice jednokomorowe, lub bez cięcia w całości ustawić pionowo lub poziomo i posadzić w niej zioła, sezonowe kwiaty

Schowki – 2 w 1 puf w opcją schowka, gdzie możemy ukryć balkonowe gadżety

Barek ogrodowy – przeznaczony do przechowywania naczyń, kieliszków oraz trunków

Budę dla psa – nasz pupil będzie miał swoje miejsce w ogrodzie

kwietnik z palety

barek


Tych kilka pomysłów to naprawdę kropla w morzu, wykorzystanie palet jest cały czas na topie, wpisuje się w filozofię eko i udowadnia, że nie wszystko musi być kupione z marketu.Meble ogrodowe możemy kupić w salonach ogrodniczych lub sklepach budowlanych, gotowe zestawy zawier…

Prześlij komentarz

Dodaj Komentarz (0)

Nowsza Starsza