Jakie oświetlenie zastosować w ogrodzie

Wybór oświetlenia jest bardzo istotną kwestią i dotyczy zarówno naszych mieszkań jak i przydomowej przestrzeni. Od ilości oraz rodzaju lamp tworzy się klimat, mniej lub bardziej nastrojowy. Jeśli chodzi o oświetlenie ogrodowe mamy bardzo szerokie pole do popisu, zanim je kupimy zbadajmy temat jakie są warianty i czy będą odpowiednie do naszego ogrodu.

Girlanda świetlna

Oświetlenie jako dekoracja

Tego typu oświetlenie nie ma na celu dawania ostrego i dużego światła, tylko podkreślenie danego miejsca i nadanie jemu przytulności. Zazwyczaj są to girlandy, które podwieszane są np. na pergoli lub ścianie, można je także zawiesić na drzewach czy innej konstrukcji ogrodowej tj. ogrodzenia panelowe, na słupkach albo suficie. Girlandy są modne i pewnie szybko się to nie zmieni, ponieważ zapalone po zmierzchu ma się wrażenie jakbyśmy przenieśli się do innego, błogiego i relaksującego świata.

Girlandy świetlne

Wyznaczanie ścieżki

Gdy chcemy podświetlić ścieżkę ogrodową możemy użyć lamp gruntowych, tzn. takich, które są umieszczone w ziemi, wówczas kabel też trzeba zakopać, co może być utrudnieniem, jeśli montujemy oświetlenie po robotach tzw. „brudnych”. Nie zawsze przecież mamy możliwość zaprojektowania ogrodu od podstaw, często wprowadzamy się do już gotowej aranżacji i robimy delikatny lifting. Takie lampy gruntowe są dostępne w wielu kształtach i o różnym charakterze światła, mocniejsze lub słabsze. Ich rolą jest oświetlenie dróżki. Można wybrać wersję solarną, wówczas nie będzie kabli, a lampa działa za pomocą baterii słonecznej.

Lampy ogrodowe


Lampy ogrodowe

Podkreślenie konkretnego miejsca

Lampy punktowe typu oczka pozwolą podkreślić wybrane miejsce w ogrodzie, może to być oczko wodne, otoczenie paleniska lub basenu. Można je także ulokować pod żywopłotem z tuj, czy inną roślinnością np. skalnikiem. Zwykle dają małe punktowe światełko.

Lampy ogrodowe

Oświetlenie domu

Na ścianach domu, lub na tarasie można zastosować lampy kinkietowe zewnętrzne, które mają zdecydowanie mocniejsze światło niż wszystkie powyżej wymienione warianty. Za pomocą automatycznego sterowania istnieje możliwość zaprogramowania takiego oświetlenia, czyli system automatycznie zapala światło po zmierzchu do danej, wyznaczonej godziny.

Oświetlenie domu

Oświetlenie domu

Latarnie ogrodowe

W ogrodach, gdzie przestrzeni jest więcej i wyznaczone są strefy sprawdzą się latarnie ogrodowe, które można ustawić w strategicznych miejscach. Pięknie będą się prezentować przy ławeczce, pod większym drzewem lub w okolicach tarasu.

Latarnia ogrodowa


Pamiętajmy, że mamy możliwość zastosowania każdego typu oświetlenia, nie zawsze trzeba przecież włączać wszystko na raz. Dobra wizualizacja i plan na rozmieszczenie lamp jest w tym wypadku podstawą. Zastanówmy się nad stylem, ponieważ w sklepach znajdziemy różne wersje stylistyczne, a grunt to zachować pewien umiar i spójną myśl.  


Wybór oświetlenia jest bardzo istotną kwestią i dotyczy zarówno naszych mieszkań jak i przydomowej …

Prześlij komentarz

Dodaj Komentarz (0)

Nowsza Starsza