Zbieranie deszczówki to sposób na zaoszczędzenie wody, pieniędzy i życie w duchu eko. Dla osób, których wartości opierają się na tej idei, instalacja zbiornika na wodę deszczową jest zatem obowiązkowa. Nie jest to trudne i skomplikowane, a poza względami ekonomicznymi, ekologicznymi taka instalacja może mieć również walor dekoracyjny na naszej posesji. Wszystko zależy od możliwości przestrzennych działki oraz wyboru systemu montażowego ( zbiornika naziemnego lub podziemnego).
Zebrana woda będzie mogła zostać użyta dzięki załączonej pompie lub kranie, który pozwoli ją pobierać. Inna opcją zbiornika naziemnego jest wolnostojąca bania z pokrywą, którą należy otworzyć przed deszczem, jest to rozwiązanie stosowane np. na małych działkach i czerpana woda służy głównie do podlania grządek lub trawy albo umycia drobnych przedmiotów.
Zbiornik na deszczówkę w wersji naziemnej
Pojemniki na wodę można kupić o różnych pojemnościach, od dwustu do kilku tysięcy litrów. Zwyczajowo montaż zbiornika odbywa się przy ścianie obiektu, na którym zainstalowany jest układ rynien, co pozwala na spływanie wody do niego. Sam zasobnik wykonany jest z polietylenu, który posiada właściwości ochronne przed czynnikami atmosferycznymi. Ważna sprawą jest zamocowanie filtra w otworze spustowym, który wyłapie zanieczyszczenia tj. liście, szyszki, igliwie. Zbiorniki naziemne występują w wielu kształtach i formach.Mogą to być drewniane beczki, które idealnie wpasują się w aranż otoczenia i nie będą wymagały dodatkowego kamuflażu, pojemniki ukryte w imitującej donicę formie, czy klasyczne zbiorniki wymagające jakiegoś ukrycia. Generalnie im większy łapacz deszczówki tym więcej miejsca potrzeba na jego osadzenie. Przy standardowych pojemnikach stosuje się zasłonki z pergoli, które następnie obsadza pnączem lub bluszczem, aby je ukryć lub zabudowuje w inny sposób. Możliwości jest wiele.
Jak zakamuflować zbiornik
- konstrukcja z drewna, będąca równocześnie miejscem na przechowywanie i suszenie drewna,
- instalacja z drewnianych listew lub kompozytu otaczająca zbiornik (coś jak żaluzje drewniane na wymiar),
- solidna, drewniana osłona przypominająca ogrodzenie i dopasowana stylem do całości otoczenia, może być wykonana z tego samego materiału jak brama wjazdowa czy płot,
- kurtyna PCV połączona ze stelażem i odpowiednio umocowana w wybranym kolorze.
Prześlij komentarz