Jesteś EKO? Zbieraj deszczówkę!

Zbieranie deszczówki to sposób na zaoszczędzenie wody, pieniędzy i życie w duchu eko. Dla osób, których wartości opierają się na tej idei, instalacja zbiornika na wodę deszczową jest zatem obowiązkowa. Nie jest to trudne i skomplikowane, a poza względami ekonomicznymi, ekologicznymi taka instalacja może mieć również walor dekoracyjny na naszej posesji. Wszystko zależy od możliwości przestrzennych działki oraz wyboru systemu montażowego ( zbiornika naziemnego lub podziemnego).

zbiornik na deszczówkę

Zbiornik na deszczówkę w wersji naziemnej

Pojemniki na wodę można kupić o różnych pojemnościach, od dwustu do kilku tysięcy litrów. Zwyczajowo montaż zbiornika odbywa się przy ścianie obiektu, na którym zainstalowany jest układ rynien, co pozwala na spływanie wody do niego. Sam zasobnik wykonany jest z polietylenu, który posiada właściwości ochronne przed czynnikami atmosferycznymi. Ważna sprawą jest zamocowanie filtra w otworze spustowym, który wyłapie zanieczyszczenia tj. liście, szyszki, igliwie. Zbiorniki naziemne występują w wielu kształtach i formach. 
Mogą to być drewniane beczki, które idealnie wpasują się w aranż otoczenia i nie będą wymagały dodatkowego kamuflażu, pojemniki ukryte w imitującej donicę formie, czy klasyczne zbiorniki wymagające jakiegoś ukrycia. Generalnie im większy łapacz deszczówki tym więcej miejsca potrzeba na jego osadzenie. Przy standardowych pojemnikach stosuje się zasłonki z pergoli, które następnie obsadza pnączem lub bluszczem, aby je ukryć lub zabudowuje w inny sposób. Możliwości jest wiele.

Zbiornik na deszczówkę

Zbiornik na deszczówkę

Zbiornik na deszczówkę

Jak zakamuflować zbiornik

  • konstrukcja z drewna, będąca równocześnie miejscem na przechowywanie i suszenie drewna,
  • instalacja z drewnianych listew lub kompozytu otaczająca zbiornik (coś jak żaluzje drewniane na wymiar),
  • solidna, drewniana osłona przypominająca ogrodzenie i dopasowana stylem do całości otoczenia, może być wykonana z tego samego materiału jak brama wjazdowa czy płot,
  • kurtyna PCV połączona ze stelażem i odpowiednio umocowana w wybranym kolorze.

ukryty zbiornik na deszczówkę

ukryty zbiornik na deszczówkę

ukryty zbiornik na deszczówkę

Zebrana woda będzie mogła zostać użyta dzięki załączonej pompie lub kranie, który pozwoli ją pobierać. Inna opcją zbiornika naziemnego jest wolnostojąca bania z pokrywą, którą należy otworzyć przed deszczem, jest to rozwiązanie stosowane np. na małych działkach i czerpana woda służy głównie do podlania grządek lub trawy albo umycia drobnych przedmiotów.

Wersja podziemna zbiornika

Dla większych potrzeb ten rodzaj deszczownika będzie optymalny, jego pojemność sięga do kilku tysięcy litrów (gdy stworzymy system modułowy). Wkopuje się go pod ziemię na głębokość poniżej zamarzania gruntu. Zwykle przy takiej instalacji montuje się filtry, które oczyszczają wodę i dzięki temu można ją wykorzystywać w gospodarstwie domowym. Odzyskana z deszczu woda może być użyta do spłukiwania muszli toaletowej, do prania czy zmywarki. Pozwala na to specjalistyczny system przeznaczony do tego typu rozwiązań. Ta inwestycja pozwala zaoszczędzić połowę zużywanej w domu wody!

modułowy zbiornik na deszczówkę

Deszczówka w ogrodzie

Zmagazynowaną wodę możemy użyć do podlewania trawnika, drzew i roślin, nawet w zautomatyzowanym systemie nawadniania, którym możemy sterować zdalnie. Do czego jeszcze posłuży deszczówka? Do umycia auta, chodników, napełniania basenu. Niezależnie do czego jej użyjemy, wkład wniesiony w odzyskanie wody jest bardzo istotny dla naszego środowiska. W minionych latach rząd proponował dotacje na montaż systemów do zbierania wody, aktualnie program wsparcia nie jest aktywny, acz można zorientować się w gminie czy istnieje jakaś forma wsparcia na tę realizację.

Zbieranie deszczówki to sposób na zaoszczędzenie wody, pieniędzy i życie w duchu eko. Dla osób, któ…

Prześlij komentarz

Dodaj Komentarz (0)

Nowsza Starsza