Sansevieria, roślina, która oczyści powietrze w twoim domu

Język teściowej, wężownica, a z łaciny sansevieria to roślina, która pochodzi z terenów tropikalnych i jak na rodzinę sukulentów przystało nie potrzebuje częstego i obfitego podlewania. Aktualnie przypisuje się ją do rodziny dracenowatych, tak czy inaczej jest to kwiat ogromnie wytrzymały i odporny na trudne warunki uprawy. Można ją sprezentować osobie, która nie ma ręki do roślin i będzie ją podlewać zaledwie raz lub dwa w miesiącu. Zimą wystarczy jeden raz na miesiąc, a gdy nawet się o tym zapomni to zmagazynowana woda w grubych liściach pomoże jej przetrwać ten okres.

sansevieria

Zalety sansewierii

Jest to piękna roślina o długich i grubych liściach, właściwie łodygach, które mają barwę od ciemnej zieleni, poprzez jaśniejszy jej odcień i odcienie żółtego. Cechują ją także poprzeczne pasy lub wielokształtne cętki na liściach. Liście formują się w rozetkę lub pną do góry i szczególnie te większe okazy wyglądają bardzo dostojnie. Potrafi rosnąć w trudnych warunkach temperaturowych, zarówno w gorących, jak i dość chłodnych. Jej podstawową zaletą jest jednakże funkcja oczyszczania powietrza, pochłania takie szkodliwe substancje jak trójchloroetylen czy ksylen. Dlatego warto mieć taki okaz w swoim mieszkaniu, ponieważ przy znikomej pielęgnacji będzie naszym naturalnym oczyszczaczem. Można ją ustawić zarówno w sypialni jak i w salonie.

Sansevieria

Przesadzanie

Gdy otrzymamy tzw. odnóżkę bez wyrastającego korzonka, należy wstawić ją do wody i po ok. 4-5 tygodniach będziemy mogli wsadzić ją do ziemi. Co musimy przygotować? Ziemię uniwersalną, trochę keramzytu na dno, doniczkę, która będzie dostosowana do rozmiaru naszego kwiatka oraz rękawice. 

przesadzanie sansewierii

odnóżka sansewierii z korzonkiem

keramzyt na dnie doniczki

warstwa keramzytu na dnie doniczki

przesadzona sansewieria

przesadzona sansewieria


Po wsadzeniu należy podlać roślinę i ustawić w miejscu słonecznym, może to być parapet od strony południowej lub południowo zachodniej. Od czasu do czasu dobrze jest przetrzeć liście sansewierii wilgotną szmatką, ewentualnie zrosić wodą. 


Język teściowej, wężownica, a z łaciny sansevieria to roślina, która pochodzi z terenów tropikalnyc…

Prześlij komentarz

Dodaj Komentarz (0)

Nowsza Starsza