Buda dla psa. Czy opłaca się ją zrobić samemu?

W ogrodzie spędza się sporo czasu na pracy i wie o tym niejeden z Was. Czasem można mieć wrażenie, że pielenie, naprawianie przeróżnych usterek, sprzątanie i ogólne ogarnianie ogrodowego inwentarza to niekończąca się historia. I choć jest to nielekka praca, to potrafi sprawiać wiele satysfakcji i przyjemności. Finalnie, kiedy już możemy usiąść na tarasie i podumać przy dźwiękach natury, przychodzą do głowy kolejne, nowe pomysły.

buda dla psa

Jak zrobić budę dla psa?

Posiadacze zwierząt zrobiliby wszystko, by uchylić nieba swoim czworonogom. Samodzielne wykonanie budy dla psa to świetny pomysł, wystarczy mieć parę narzędzi i materiały czyli drewniane deski, palety lub płytę OSB, a także tworzywo, które posłuży do ocieplenia wnętrza – może to być styropian. Zanim zaczniemy, dobrze jest narysować sobie projekt budy na kartce A4 uwzględniając przy tym wymiary. Jeśli mamy małego psa (do 10kg) to nie szalejmy z wielkością budy. Kiedy nie mamy pewności jaki wymiar będzie odpowiedni, a posiadamy w domu legowisko, na którym nasz czworonożny przyjaciel śpi, to zdejmijmy miarę właśnie z niego i na tym oprzyjmy nasze zapiski. W innych przypadkach można zrobić to na przysłowiowe oko.

Buda dla psa

Co należy mieć przygotowane do budowy budy:

  • drewniane deski lub pocięte palety EUR – po czynności skrócenia i szlifowania konieczna jest ich impregnacja specjalnym środkiem
  • styropian do ocieplenia
  • gonty do pokrycia dachu – jeśli nie mamy wystarczającej ilości desek
  • folię izolacyjną na dno budy
  • narzędzia elektryczne tj.: wiertarka, wkrętarka, piła do drewna, szlifierka
Kiedy w końcu mamy przygotowane wszystkie potrzebne elementy, możemy rozpocząć prace, czyli montaż budy. Całość prac zajmie nam kilka godzin, łącznie z malowaniem. Łączymy deski tworząc szkielet i ocieplamy styropianem każdą ściankę, pamiętając także o dnie. Mocujemy wszystko za pomocą gwoździ lub złączników. Jeśli chcemy, aby wejście było półokrągłe musimy użyć wyrzynarki, a następnie przeszlifować tę część deski. Im prostszy projekt, tym szybciej i łatwiej uda nam się zbudować domek dla psa. Skomplikowane modele, to wyzwanie dla wprawionych w majsterkowych bojach złotych rączek. Tak czy inaczej własnoręczne stworzenie miejsca, w którym nasz ukochany pies będzie mógł odpoczywać jest dużą frajdą i pożytecznym spędzeniem czasu.

Na koniec, kiedy już całość jest dobrze zmontowana, doszlifowujemy ewentualne nierówności i impregnujemy budę. W sklepach typu Dom i Ogród znajdziemy specjalne środki impregnujące, które równocześnie nadają drewnu wybraną barwę i wówczas nie trzeba już go malować. Według uznania możemy do środka włożyć poduchę, najlepiej wykonaną z materiału, który jest przystosowany do warunków zewnętrznych i odporny na deszcz czy śnieg. Ponadto jeśli chcemy, aby wejście do budy było dodatkowo ochronione, możemy zainstalować w nim zasłonkę ( np. z folii PCV).

buda dla psa

buda dla psa

Budy dla zwierząt są dostępne w większości sklepów typu Obi czy Castorama, można je kupić online, albo zlecić wykonanie stolarzowi. Wybierając taki wariant musimy przygotować się kilkukrotnie większy wydatek niż zakup potrzebnych do zmontowania budy materiałów. Wszystko zależy od tego czy nam się chce i czy nie mamy dwóch lewych rąk ;)

W ogrodzie spędza się sporo czasu na pracy i wie o tym niejeden z Was. Czasem można mieć wrażenie, …

Prześlij komentarz

Dodaj Komentarz (0)

Nowsza Starsza