Markiza ogrodowa - jak o nią dbać, by spełniała swoją rolę?

Markizy to duże rolety zewnętrzne na solidnym mechanizmie, których rolą jest ochrona przeciwsłoneczna lub przeciwdeszczowa. Instaluje się je w domach jednorodzinnych, na tarasach, balkonach w bloku, ale także w budynkach typu restauracje lub sklepy. Markizy mogą być też wolnostojące, w przypadku, kiedy chcemy osłonić od słońca część basenową, lub miejsce do grillowania, biesiady. Piękna markiza to zadbana markiza, jak o nią dbać, aby mogła służyć przez wiele lat?

markiza ogrodowa

Jak dbać o markizę

Podstawową zasadą utrzymania w czystości markizy jest jej regularne sprzątanie z zanieczyszczeń. W zależności od klimatu oraz miejsca, w którym się znajduje, należy ją gruntownie oczyścić przynajmniej raz w roku. Do tego wystarczy ciepła woda i mydło lub płyn do tkanin. Nie należy używać środków, które zawierają silne detergenty, ponieważ te mogą uszkodzić delikatny materiał. Żadna tkanina nie lubi silnego tarcia i ingerencji mocnej chemii znajdującej się w różnych płynach czy proszkach piorących.

Etapy czyszczenia markizy:

  • umycie metalowej konstrukcji i elementów mechanizmu,
  • odkurzenie z warstwy pyłu, kurzu, igliwia – tę czynność należy wykonać z obu stron materiału,
  • zmoczenie markizy wodą i za pomocą gąbki delikatne tarcie materiału, by usunąć trwalszy brud,
  • zmycie czystą wodą wypranej powierzchni,
  • pozostawienie do całkowitego wyschnięcia materiału.

Markizy samoczyszczące

Skłaniając się do zakupu nowej rolety można rozważyć tę wykonaną z materiału o właściwościach samoczyszczących. To poliester, który jest trwalszy od akrylu i gdy pada deszcz, zabrudzenia na materiale spływają wraz z nim, nie wnikają w tkaninę. Markiza tego typu posiada także większą odporność na inne czynniki atmosferyczne tj. śnieg, silny wiatr czy ulewny deszcz. Tworzywo PES zapewnia również wysoką ochronę przed promieniami UV.

markiza ogrodowa

markiza ogrodowa

Uszkodzona markiza – naprawa czy zakup nowej?

Kiedy zauważymy, że nasza roleta posiada uszkodzenie np. dziurę, warto sprawdzić, czy obowiązuje jeszcze gwarancja producenta. Zwykle firmy produkujące rolety oferują okres od 2 do 7 lat. Jeśli termin gwarancyjny minął można zorientować się w lokalnych firmach jaki będzie koszt wymiany materiału. Dobrze jest znaleźć przedsiębiorstwo, które wyśle do nas fachowca, a ten wyceni koszt takiego przedsięwzięcia. Jeśli zdecydujemy się na zmianę poszycia, pracownik firmy zdemontuje roletę i ją od nas zabierze. Po zamontowaniu nowego, wybranego przez nas materiału, firma wykonująca usługę z powrotem zainstaluje markizę. Jeśli tryby naszej markizy działają bez zarzutu to ekonomiczniej będzie wymienić tkaninę na nową, ponieważ taki zabieg będzie kosztował ok 1500zł-2000zł a zupełnie nowa markiza wraz z osprzętem to nawet 7000zł.

Jeśli chcemy, aby nasza markiza była piękna, czysta i zachwycała swoim wyglądem musimy o nią należycie dbać. A wtedy przez wiele lat nie będziemy musieli inwestować w naprawy czy wymianę. Chyba, że zechcemy świadomie wymienić wzór albo kolor materiału.

Markiza ogrodowa

Markiza ogrodowa

Markizy to duże rolety zewnętrzne na solidnym mechanizmie, których rolą jest ochrona przeciwsłonecz…

Prześlij komentarz

Dodaj Komentarz (0)

Nowsza Starsza