Chodnik z kompozytu czy ścieżka z kawałków drewna?

Zagospodarowanie terenu przy domu nie jest prostą sprawą i jeśli nie mamy architektonicznego zmysłu, warto abyśmy skorzystali z usługi speca z tej dziedziny. Wytyczenie ścieżek w ogrodzie to istotna kwestia, która powinna być wykonana solidnie i z głową. Jak się do tego zabrać i który budulec wybrać, aby nasza ścieżka była praktyczna i piękna?

chodnik z kawałków drewna

Z czego można zrobić ścieżkę przy domu?

Betonowe płyty, czyli ciężkie i wytrzymałe kafle to jeden z wielu przykładów. Niegdyś najczęściej stosowane na działkach i ogródkach jako materiał na chodnik. O ile jest to tworzywo mocne i zapewniające przetrwanie na lata, o tyle już estetyka jego jest wątpliwa. Chcąc iść na łatwiznę (montaż takich płyt jest szybki i dość prosty) oraz wykonać dróżkę w tańszej wersji, to można się o to pokusić. Kwadratowe lub prostokątne kafle układa się jeden przy drugim na utwardzonej wcześniej powierzchni. Jeśli zrobimy to ściśle i bez przerw, utrudnimy przepływ wody do gleby, co w obecnych czasach długotrwałych susz jest niemile widziane. Jakie są alternatywy do betonowego układu ogrodowej alejki? Producenci betonowych płyt idą dalej i proponują system krążków imitujących drewno! Produkt wygląda jak naturalne drewno a tak naprawdę jest deptakową płytą. Główną zaletą tego rozwiązania jest jego trwałość i większy wymiar dekoracyjny od klasycznych płyt.

betonowe płyty

betonowe płyty

Chodnik z deski kompozytowej, to odkrycie ostatnich lat. Materiał ten jest używany powszechnie w architekturze mieszkaniowej, pokrywa elewacje domów, tworzy wspaniałe tarasy, pergole i inne konstrukcje. Zastąpił naturalne drewno dzięki swoim właściwościom. Jego użycie do budowy ścieżek jest trafione z wielu względów. Występuje w kilku odcieniach, wobec czego dopasujemy kolor dróżki np. do elewacji domu, czy pozostałej małej zabudowy na przylegającym do domu terenie. Jest to tworzywo bardzo wytrzymałe na warunki pogodowe, zatem, ani ulewne deszcze, ani mróz czy zmiany temperaturowe nie są w stanie wpłynąć na jego stan. Doskonale imituje wygląd prawdziwego drewna, a przy tym nie ma jego naturalnych cech ( nie gnije, nie zmienia kształtu oraz nie posiada skaz). Alejka wykonana z deski kompozytowej będzie budziła zachwyt nie tylko swoim estetycznym wyglądem. Jest to rozwiązanie bardzo praktyczne i bezpieczne, bowiem ryflowane deski zapobiegają ślizganiu się na nich. Woda po deszczu nie stoi na powierzchni a spływa kanalikami do ziemi.

chodnik z deski kompozytowej

chodnik z deski kompozytowej

Alejka z drewna. W przeciwieństwie do deski kompozytowej, naturalne kawałki drewna, nawet, gdy zostaną dokładnie zaimpregnowane, po kilku latach mogą być do wymiany. Dzieje się tak, kiedy ścieżka jest odsłonięta ( a nie jest częścią np. w szklarni) i ulega wszelkim zjawiskom atmosferycznym. Działanie opadów i zmiennych temperatur, a także szkodniki, które żyją w środowisku naturalnym mogą mieć duży wpływ na stan drewna już po kilkunastu miesiącach. Zbudowanie alejki z kawałków dębiny lub olchy nie jest trudne, warto się do tego przygotować i zaczerpnąć wiedzę jak to dobrze wykonać. Drewno do budowy powinno być porządnie wysuszone, a za takie uważa się to, które przeleżało 2-3 lata. Następnie za pomocą piły tarczowej tnie się krążki, mogą być nieregularne i różne wielkościowo. Będą potrzebne także deski do wytyczenia ścianek, słupki i sznurek, piasek, który trzeba utwardzić oraz gumowy młotek. Sama praca jest niczym układanie tetrisa, kawałki układa się wg własnego uznania. Aby taka ścieżka posłużyła nam długi czas, musimy pamiętać o impregnowaniu jej przynajmniej raz w roku. Ta opcja jest naturalna i pozwala wykorzystać odpady, które często mamy na swojej posesji ( kawałki desek z szalunków, piasek, który pozostał po wykopaniu otworu na szambo lub pompy ciepła). Jest to robota własnoręczna, co daje mnóstwo radości i frajdy po jej zakończeniu. Ponadto ta koncepcja ścieżki jest stosunkowo tania, nawet jeśli weźmiemy pod uwagę zakup drewna, który i tak kupujemy do ogrzewania.

alejka z kawałków drewna

alejka z kawałków drewna

Inne rozwiązania na alejkowe aranżacje

Jak w inny sposób można wytyczyć ścieżkę? Można to zrobić używając drewnianych ścinek czyli kory dekoracyjnej, wysypanej pomiędzy wykonaną palisadą z drewna lub innego tworzywa. Czy to jest praktyczne? Może nie do końca, wszak kora może się przemieszczać pod wpływem chodu, jak i silnego wiatru. Ścieżka kamienna, fantazyjnie ułożona pośród roślinności sprawdzi się w niewielkim ogródku, jej wadą może być ślizganie się, gdy spadnie deszcz. Wysypanie żwirku lub położenie pozostałych z budowy cegiełek jest też jakąś opcją. Tak naprawdę jest mnóstwo możliwości, a wybór tej właściwej zależy od nas, naszego budżetu oraz gustu.

Zagospodarowanie terenu przy domu nie jest prostą sprawą i jeśli nie mamy architektonicznego zmysłu…

Prześlij komentarz

Dodaj Komentarz (0)

Nowsza Starsza