Projekt szklarnia, jak wyhodować swojskie warzywa, zioła i owoce

Każdy, kto posiada skrawek wolnej ziemi może stworzyć swój własny ogródek warzywny. Kilka grządek z ogórkami, rzodkiewką, sałatą i pomidorkami wystarczy na zaspokojenie naszych potrzeb. Czy można uprawiać swój ogródek pod chmurką? Jasne, że tak! Ale weźmy pod uwagę postawienie niedużej szklarenki, dzięki niej uprawę będziemy mieć niemal przez okrągły rok. Jak to zrobić i czy taka inwestycja się opłaca?

szklarnia

Eko uprawa

Rozpoczęcie projektu to zaplanowanie miejsca docelowego, w którym stanie szklarenka. Te o powierzchni do 35m2 nie wymagają pozwolenia na budowę, należy zgłosić ich montaż do lokalnego starostwa. Usytuowanie obiektu jest kluczowe i zaleca się instalację dłuższej ścianki szklarni na linii wschód – zachód. Gotowe konstrukcje można kupić w zależności od ich wielkości już od kilku tysięcy zł. Szyby są montowane na gotowych szkieletach bez spoiwa, użyte do montażu uszczelki gumowe są spinane specjalnymi mocowaniami. Samodzielna budowa szklarni to czasochłonne i wymagające precyzji przedsięwzięcie. Można się podjąć jej stworzenia, natomiast trzeba posiadać wiedzę jak to zrobić prawidłowo. Dla majsterkowiczów i osób lubiących takie czynności, budowa szklarni będzie dużym wyzwaniem i ogromną frajdą.

W momencie, kiedy nasza szklarnia została już ustawiona, następnym i bardzo ważnym krokiem jest wybór podłoża pod uprawę. Ziemia powinna być mieszanką tej naturalnej z kompostową oraz pozbawiona bakterii i grzybów a także innych szkodników. Nawożenie roślin w uprawie ekologicznej to stosowanie środków niepochodzących z syntezy chemicznej o śladowym stopniu rozpuszczalności i koncentracji produktu pokarmowego, czyli nawozów mineralnych. Nie wolno używać nawozów mineralnych zawierających azot.

Kiedy już mamy ogarniętą ziemię, możemy zabrać się za sadzenie.

szklarnia

Które warzywa i owoce będą miały się wybornie w szklanym domku?

Tzw. nowalijki sadzi się w lutym/marcu i są to głównie rzodkiewki, sałata, szczypiorek, pozostałe liściaste pyszności tj. rukola, szpinak czy jarmuż. Ich zbiory będą nas radowały w kwietniu i maju.
Wraz z nadejściem wiosny można wysiewać nasiona, dzięki czemu zdobędzie się sadzonki warzyw. Najpopularniejsze są pomidory różnych odmian, ogórki, kapusty, papryka, por.
Uprawa w szklarni to stworzenie sadzonkom optymalnych warunków do ich wzrostu, procesy, które zachodzą wewnątrz przyspieszają plonowanie, które często jest dużo większe niż uprawa w gruncie. Owoce prosto ze szklarni: truskawki, maliny to oczywiste gatunki, ale poza nimi można pokusić się o odrobinę egzotyki i spróbować wyhodować własne cytrusy czy inne ciepłolubne okazy tj. arbuzy lub melony.

szklarnia_w_ogrodzie

szklarnia

Jak dbać o swoją szklarnię?

Projekt wymaga uwagi i czułości w pielęgnacji, należy pilnować wilgotności i pamiętać o podlewaniu. Nawadnianie ręczne, czyli podlewanie konewką lub z wodą z węża, albo zainstalowanie systemu nawadniania (system kropelkowy, w duchu eko). Równie istotne jest wietrzenie wnętrza, szczególnie, kiedy panuje czas wyższych temperatur (zdarzają się kilkudniowe, upalne okresy w czerwcu, lipcu i sierpniu). Zaleca się czyszczenie szklarni, czyste okna będą wpuszczały więcej promieni słonecznych. Przed i po okresie wegetacyjnym należy całą szklarnię zdezynfekować. Ta czynność pozwoli na zabezpieczenie wnętrza przed wirusami, grzybami i innymi niepożądanymi bakteriami.

Świeże, zdrowe i ekologiczne warzywa z ogródka to niebo w gębie. Wiemy co jemy, wszak dzięki pracy naszych rąk, naszemu doglądaniu i pielęgnacji wyrosły naturalne pomidorki, ogórki, kabaczki i inne wspaniałości. Czy opłaca się założenie swojej szklarni? Jeśli dbamy o zdrowie, żyjemy w zgodzie z przyrodą i chcemy doświadczyć procesu hodowania własnych warzyw i owoców to jak najbardziej tak!

szklarniaKażdy, kto posiada skrawek wolnej ziemi może stworzyć swój własny ogródek warzywny. Kilka grządek z…

Prześlij komentarz

Dodaj Komentarz (0)

Nowsza Starsza