3 rzeczy, które należy zrobić jesienią w ogrodzie

Znienacka się ochłodziło, poranki stały się chłodne i wilgotne, a co większy zmarzluch sięgnął już po cieplejsze okrycie wychodząc z domu. Nadchodzi jesień, czas, który wielu z nas uwielbia, a inni nie znoszą. Dla ogrodników ten etap w roku oznacza kilka obowiązków, których wykonanie zaprocentuje wiosną.

jesień

1. Jesienne porządki

Jeśli dbamy regularnie o nasz zielony zakątek, czy to ogródek przy domu, czy działka za miastem, to prac porządkowych będzie mniej. Prace ogrodowe jesienią kojarzą się głównie z grabieniem liści i początkowo jest to dość nierówna walka. Coś jak codzienne sprzątanie pyłków drzew z tarasu wiosenną porą😉 Pograbimy, a następnego dnia świeża dostawa i grabie idą ponownie w ruch. Taki urok gdy mamy dużo drzew liściastych na naszym terenie. Czy jednak grabić liście do zera? Nie róbmy tego, zostawmy je na grządkach i pod drzewami, a uprzątnijmy obszar porośnięty trawą, dla której warstwa liści będzie niekorzystna. Pozbawi je światła i wody, co może skutkować niefajnymi gołymi plackami. Opadnięte liście pełnią rolę ochronną dla roślin i żyjątek oraz odżywczą dla gleby. Trawnik powinniśmy kosić do końca października.

jesień w ogrodzie

2. Sadzenie bylin cebulowych, drzew i krzewów

Po okresie kwitnienia i wegetacji nadchodzi czas spoczynku dla wielu roślin. Jest to także pora na sadzenie cebul tj. tulipany, hiacynty, irysy, zawilce, krokusy, które, aby mogły zakwitnąć na wiosnę muszą przejść stan zimowego spoczynku. Przy sadzeniu potrzebna będzie łopatka do wykopania odpowiedniego zagłębienia. Sadząc dany gatunek przeczytajmy opis na opakowaniu, albo poradźmy się ogrodnika.

cebulki tulipanów

Krzewy sadzone jesienią łatwiej się zakotwiczą ze względu na temperaturę gleby, która jest po lecie cieplejsza. Możemy zaplanować sadzenie drzewek liściastych (dąb, brzoza, lipa czy buk), ozdobnych (np. klon dekoracyjny – upiększy każdą posesję, ogródek, alejkę, można go formować), iglastych (świerki, jałowce, sosny).

sadzenie drzewek
 
sadzenie iglaka

Róże posadzone we wrześniu/październiku prawie na pewno się przyjmą. Przez czas zimowy dobrze się zakorzenią i umocnią w glebie. Warto jednak sprawdzić odczyn gleby, ponieważ te krzewy preferują 6,5pH (obojętny odczyn). Jeśli jest kwaśny (<6pH) należy ziemię przekopać i odżywić wapnem nawozowym. Na zimę okryjmy krzaki róż materiałem ogrodniczym czyli płótnem jutowym.

sadzenie róży

3. Zabezpieczenie mebli i sprzętów ogrodowych  

Warto poświęcić popołudnie na ogarnięcie inwentarza na ogrodzie. Dotyczy to wszystkich mebli, które mamy na zewnątrz, również tych, które w zamyśle producentów są całoroczne. Zewnętrzny zestaw mebli wypoczynkowych wykonanych z tworzywa typu rattan należy oczyścić z kurzu i innych zabrudzeń (np. pajęczyn) i okryć plandeką, którą otrzymaliśmy w zestawie lub dokupiliśmy. Taka specjalistyczna plandeka poza tym, że chroni meble przed deszczem, śniegiem i wiatrem, ma właściwości przepuszczające powietrze, co znaczy, że meble nie będą narażone na wilgoć. Szczególnie jeśli są wykonane z drewna. Drewniane ławy, stoły i krzesła także należy oczyścić i jeśli mamy czas, zaimpregnujmy je przeznaczonym do tego olejem. Będziemy mieć gwarancję, że na wiosnę będą w super stanie.

ochrona mebli przed zimą

Jak inaczej przechować meble i sprzęty, by przetrwały zimę bez uszczerbku?

Zmagazynować je w garażu, szopce lub innym pomieszczeniu gospodarczym. To, ze będą trzymane w zamknięciu nie oznacza, że nie należy ich nakryć. Zróbmy to, mniej się okurzą. Gdy nie mamy możliwości składowania mebli w zamknięciu po prostu dobrze je zabezpieczmy odpowiednim materiałem.
Wszelkie sprzęty, których używaliśmy w sezonie letnim tj. : hamak, prysznic ogrodowy, basen musimy zwinąć i spakować. Hamak dobrze jest wyprać i porządnie wysuszyć oraz wytrzepać, następnie zwinąć i umieścić w pudle lub pojemniku, gdzie nie będą miały dostępu np. gryzonie. Prysznic ogrodowy wystarczy rozkręcić i włożyć do kartonu lub etui. Basen po wyczyszczeniu i osuszeniu spakujmy w karton i schowajmy w bezpiecznym miejscu.
Narzędzia ogrodowe powinny zostać ułożone w szopce lub garażu. Sprzęty, które mają metalowe części są narażone na działanie rdzy, więc ich przechowywanie w suchym miejscu jest ważne. Nie zostawiajmy ich pod chmurką. To samo dotyczy pozostałych maszyn i narzędzi elektrycznych.
Porządek na ogrodzie to nie tylko nasza wizytówka. Dzięki uprzątniętej przestrzeni możemy na 100% cieszyć się z zadbanego ogrodu. Jeśli cierpimy na brak czasu lub z innych przyczyn nie możemy zająć się naszym kawałkiem ziemi, możemy zatrudnić kogoś do pomocy.

Znienacka się ochłodziło, poranki stały się chłodne i wilgotne, a co większy zmarzluch sięgnął już …

Prześlij komentarz

Dodaj Komentarz (0)

Nowsza Starsza