Jaką roślinność posadzić w leśnym ogrodzie

Jak stworzyć ogród na leśnej działce? Czy można w nim posadzić rośliny, które zwyczajowo sadzi się w ogrodach przy domu? Warto zgłębić ten temat, jeśli chcemy zaprojektować swój leśny azyl.

ogród w lesie

Na działce leśnej, w której dominuje sosna zwykle występuje gleba piaszczysta. Jest to rodzaj gleby bielicowej, która zajmuje niemal 80% powierzchni Polski. Charakteryzuje się małą próchnicowością oraz kwaśnym odczynem, no i przede wszystkim jest to gleba mało żyzna, mogąca przysporzyć bólu głowy początkującym ogrodnikom. Jej struktura jest sypka i nawet kiedy dobrze się ją nawodni będzie luźna. Tego typu podłoże wymaga częstego podlewania, jeśli chcemy utrzymać roślinność, a najlepszym rozwiązaniem będzie założenie systemu nawadniającego. To jednak nie wszystko, aby móc cieszyć się bujną florą należy również odpowiednio użyźniać i nawozić glebę.

Które iglaki nadają się do posadzenia w leśnym ogrodzie?

Świerk kłujący pochodzi z Ameryki Północnej, dokładniej z Gór Skalistych i osiąga do 40m. wysokości. Istnieją odmiany, które rosną wolniej oraz nie tak wysoko. Uprawa tego iglaka nie jest wybitnie trudna, ale należy wziąć pod uwagę pewien czynnik, który spowoduje jego właściwy wzrost. Stanowisko, w jakim zostanie wsadzony powinno być miejscem słonecznym. Świerk, gdy nie otrzyma wystarczającej ilości światła zacznie tracić igły oraz zmieni kolor.

świerk

Kosodrzewina czyli sosna górska naturalnie występuje na obszarze górzystym południowej oraz środkowej Europy, a w Polsce poza Tatrami czy Sudetami, spotkamy ją na nadbałtyckich wydmach. Charakteryzuje się nisko ułożonymi bujnymi gałęziami, które tworzą okazałe krzewy. Kosodrzewina jest łatwa w uprawie, wymaga jedynie nasłonecznionego miejsca.

kosodrzewina

Jałowiec pośredni powstał ze skrzyżowania odmiany chińskiej z sabińską, jest gatunkiem bardzo wytrzymałym na niskie temperatury oraz suszę. Uprawia się go w towarzystwie innych iglaków, może być częścią skalniaka.

jałowiec pośredni

Sosna czarna porasta południową i południowo-zachodnią część Europy. Podobnie jak w/w gatunki preferuje stanowisko słoneczne oraz przyjmie się w glebie piaszczystej. Jest odporna na silne wiatry i niskie temperatury.

sosna czarna

Rabata pośród sosen – czy to ma sens?

Jeśli naszą działkę porastają sosny, ale marzymy o kwiecistej rabacie, możemy założyć ogródek z kwiatami przystosowanymi do tych warunków. Gdy jakiś gatunek się nie przyjmie, po prostu zastąpmy go innym, nie warto walczyć z naturą. Mowa tu o sytuacji, kiedy zrobiliśmy wszystko według wytycznych sadzenia, usytuowania, nawożenia i nawadniania rośliny. Las jest specyficznym ekosystemem i niekiedy nasze próby usilnego obsadzenia danym gatunkiem spełzną na niczym.

Które z bylin nadają się do wsadzenia w leśnym ogrodzie?

Król traw ozdobnych czyli Miskant Chiński pochodzi z Azji i od jakiegoś czasu stał się mocno popularny. Kwitnie w sierpniu, aż do października, rośnie w formie sporych kęp i potrafi wzbudzić zachwyt swoją obszernością i długimi kłosowatymi pędami. Lokując miskanta w miejscu jasnym, mamy właściwie gwarancję jego przyjęcia. Warunkiem jest nieprzesuszenie go. Przez pierwsze 2-3 lata należy trawę otulić tkaniną na czas mrozów.

miskant

trawa ozdobna

Kostrzewa sina należąca do gatunku traw także odnajdzie się na leśnej rabacie. Wyróżnia ją piękny niebiesko srebrny kolor. Osiąga niewielki rozmiar, mniej więcej do 25cm i przez większą część roku będzie wspaniale się prezentować. Na czas zimowy zmienia zabarwienie na takie jakby wypłowiałe, ale już na wiosnę wraca do swojego pierwotnego koloru.

kostrzewa

Macierzanka to wdzięczna i pięknie pachnąca krzewinka. Rośnie do ok 15cm i kwitnie w czasie od VI do IX. Kwiatki są drobne, delikatne i mają spory ładunek olejków eterycznych. Na rabatę w lesie jak znalazł.

macierzanka

Wrzosy nieodzownie kojarzą się z leśnym runem, ich piękny fioletowy kolor z daleka przyciąga wzrok. Przez okrągły rok będą wspaniale zasilać tło naszej rabaty, a w okresie kwitnienia mogą je nawet zdominować. Zależy to od ich ilości, ale wrzosów nigdy za wiele. Wrzosy można posadzić praktycznie w każdym leśnym zakątku naszej działki. Czy to przy samym domu, czy furtce. Niezależnie od miejsca spełnią swoją ozdobną rolę.

wrzosy

Bluszcz i paprocie dopełnią leśny krajobraz

Bluszcz zwyczajny zachwyca swoją zielenią oraz umiejętnością porastania wszystkiego, czego może się złapać. Wspaniałe pnącze, które, o czym może nie każdy wie, jest pod ochroną! Rośnie z prędkością do 1m rocznie. Jest odporny na trudne warunki pogodowe, jak się przyjmie, to z pewnością zawładnie otoczeniem.

bluszcz zwyczajny

Paproć leśna
to kolejny przykład rośliny, którą naturalnie spotykamy podczas spacerów. Możemy ja zasadzić we własnym ogrodzie, weźmy tylko pod uwagę stanowisko, powinno być zacienione. Paprocie nie są wymagające, ale w okresie dłuższej suszy powinniśmy je podlewać. Mogą stanowić część kompozycji lub rosnąć samodzielnie.

paproć

paproć w ogrodzie

Kilka słów o nawożeniu leśnej rabaty

Gleby piaszczyste ze względu na swoją strukturę szybko tracą wartości odżywcze. Na pomoc przyjdzie tu kompost, który świetnie wzbogaci glebę w składniki organiczne. Nawożenie odbywa się w okresie wiosennym i na jesień. Na warstwę ziemi należy ułożyć niewielką ilość kompostu i delikatnie przekopać całość. Inną opcją jest wykorzystanie obornika, acz ten wybór nie jest dla każdego możliwy. Jeśli nie kompost i obornik, to można kupić w sklepach ogrodniczych produkty do nawożenia. Zwróćmy uwagę na to, by były to preparaty do tego typu gleby, czyli wolno uwalniające się. Ich zadaniem jest dostarczenie związków mineralnych do korzeni roślin.

leśny ogród

leśny ogród

leśny ogród

Leśny ogród można ujarzmić i zapanować nad nim, gdy poświęci się mu czas i serce. Odpowiednia pielęgnacja sprawi, że miejsce to będzie naszym ulubionym zakątkiem, gdzie będziemy odpoczywać i co najważniejsze, będziemy w otoczeniu kojącej natury.

Jak stworzyć ogród na leśnej działce ? Czy można w nim posadzić rośliny, które zwyczajowo sadzi się…

Prześlij komentarz

Dodaj Komentarz (0)

Nowsza Starsza