Jak zaprojektować ogród? O wodzie w ogrodzie - budowa oczka wodnego

Żaden ogród nie może istnieć bez wody. Jest ona potrzebna nie tylko do podlewania roślin, lecz również jako ważny element kompozycyjny. W nowoczesnym ogrodzie wodę stosuje się w różnych postaciach. Mogą to być zbiorniki czysto funkcjonalne (beczki, pojemnik na deszczówkę), wyłącznie dekoracyjne (basen ozdobny, poidło dla ptactwa), lub spełniające obydwie funkcje – użytkową i ozdobną. Niezależnie od tego, czy w ogrodzie jest studnia, czy też używa się wody z wodociągu, dobrze jest zgromadzić ją w zbiorniku (może to być betonowy basen) i ogrzaną przez słońce – używać do podlewania roślin. Jeśli w ogrodzie nie ma źródła wody, warto pomyśleć o zainstalowaniu zbiornika, do którego spływałaby deszczówka z rynny. Zazwyczaj zbiornik taki osłania się roślinami, pergolą z pnączami itp. Na zboczach może być zagłębiony w ziemi, z kranem umieszczonym z boku.

W dużym ogrodzie można zainstalować basen kąpielowy lub co najmniej brodzik dla dzieci. Stałe brodziki mają zazwyczaj kształt wydłużony, kwadratowy, rzadziej okrągły, o powierzchni 2-3m2 i głębokości do 30cm. Można go urządzić na otwartym trawniku, w obramowaniu z płaskich kamieni lub płyt chodnikowych, a ściany i dno wykonać z gładkiego betonu. Po wyschnięciu dno można pomalować lub wyłożyć kafelkami. Dno powinno być nachylone i w najniższym miejscu wyposażone w rurę odpływową.

woda w ogrodzie

Basen ozdobny 

Basen przeznaczony do uprawy roślin wodnych można zlokalizować w dowolnej części ogrodu, wyłączając miejsca pod drzewami lub blisko nich. Woda jako element estetyczny, podnosi urok ogrodu, ożywia go, w jej tafli odbija się niebo i rośliny, przyciąga ptactwo i owady. Chcąc posiadać staw pełen życia można w nim hodować nie tylko rośliny wodne i bagienne, lecz również ryby i drobne żyjątka ziemnowodne.

Decydując się na ozdobny basen trzeba przede wszystkim wybrać stosowne dlań miejsce, a także zaprojektować jego kształt, rozmiary, sposób wykonania oraz dobrać odpowiednie rośliny. Naturalny zbiornik wodny bez utwardzonego dna jest mało przydatny, gdyż miewa różny poziom wody, a w czasie suszy może zupełnie wyschnąć. Niektóre rośliny, np. lilie wodne, nie będą w nim dobrze rosły, gdyż potrzebują stałego poziomu wody. Dlatego zaleca się utwardzenie dna zbiornika, tak aby woda nie przesiąkała w głąb.

oczko wodne w ogrodzie

Budowa oczka wodnego

Do tego celu najczęściej używa się betonu. Zbiorniki mogą być różnego kształtu i wielkości, ale na ogół mają powierzchnię 2-5 m². Otoczeniem może być trawnik, miejsce wypoczynkowe, ściana pokryta roślina- mi albo ogródek skalny. Minimalną głębokością jest 40 cm, ale jeżeli chce się hodować lilie wodne, miejsca przeznaczone do ich posadzenia trzeba pogłębić do 60-70 cm. Dno powinno mieć łagodny spadek, a w najgłębszym miejscu należy zainstalować rurę odprowadzającą wodę do osadnika, kanału albo do głównej rury kanalizacyjnej. Jeśli basen ozdobny nie jest zabezpieczony przed mrozem, musi być opróżniany przed wystąpieniem pierwszych ujemnych temperatur. Warto go zbudować w taki sposób, aby nie spuszczać wody przed zimą, co uwolni od trosk o rośliny wodne.

Beton do budowy basenu ozdobnego składa się z 1 części cementu i 4 części piasku rzecznego. Jeśli gleba w ogrodzie jest piaszczysta, należałoby zrobić fundament z ostrego żwiru i betonu, aby warstwa betonu nie uległa uszkodzeniu na skutek obsuwania się gruntu. Najpierw wylewa się 10 cm warstwę betonu, na niej układa się wzmacniającą siatkę drucianą i pokrywa taką samą warstwą betonu. Brzegi zbiornika wodnego okłada się płaskimi kamieniami osadzonymi w cemencie, tak aby wystawały w stronę basenu 3-5 cm, maskując betonowe ścianki. Umieszczona pod nimi rurka przepływowa ustali poziom wody. Obrzeże stawu powinno być zrobione z tego samego materiału, co ścieżka doń prowadząca, tworząc naturalne połączenie. Kiedy beton stwardnieje, należy go wygładzić zaprawą cementową, aby woda nie mogła przesiąkać w głąb. Rośliny wodne sadzi się w tydzień lub dwa po napełnieniu zbiornika wodą, kiedy zapełni ona pory w betonie.

budowa oczka wodnego

Do budowy zbiornika wodnego można również użyć gumy lub wykładziny PCV. Najpierw wykopuje się dół o lekko spadzistych ścianach i, jeśli trzeba, pozostawia na obrzeżu płytkie zagłębienia. Warto sprawdzić, czy na dnie nie ma ostrych kamieni, które mogłyby podziurawić wykładzinę. Dobrze jest podsypać dno piaskiem. Teraz można umieścić uformowaną wykładzinę i zabezpieczyć jej brzegi cegłami lub kamieniami. Po tej czynności napełnia się zbiornik wodą i wygładza powstające załamania. Ciężar wody pomaga w dopasowaniu wykładziny do kształtu wykopu. Po napełnieniu zbiornika można wyrównać brzegi wykładziny, tak aby wystawała 10-15 cm poza brzeg basenu. Ukrywa się je pod darnią lub pod ułożonymi dookoła płytami kamiennymi.

budowa oczka wodnego

Rośliny w oczku wodnym - aranżacje

oczko wodne aranżacje

oczko wodne aranżacje

oczko wodne aranżacje

oczko wodne aranżacje

Źródło: Encyklopedia ogrodnictwa

Żaden ogród nie może istnieć bez wody. Jest ona potrzebna nie tylko do podlewania roślin, lecz rów…

Prześlij komentarz

Dodaj Komentarz (0)

Nowsza Starsza