Aranżacja balkonu

Co prawda do nadejścia wiosny zostało jeszcze trochę czasu, ale możemy go wykorzystać na zaplanowanie aranżacji na naszym balkonie lub tarasie. Jest wiele sposobów na urządzenie przytulnego zakątka, w którym będziemy rozkoszować się wolnymi chwilami z książką lub pyszną kawą. Teraz mamy okazję na spokojnie podejść do tematu, możemy ustalić listę zakupów i bez pośpiechu skompletować potrzebne elementy wystroju.

Tarasowe dekoracje

Od czego zacząć planowanie

Jeżeli mamy niewielką przestrzeń do zagospodarowania, powinniśmy mądrze ją podzielić, aby nie sprawiała wrażenia zbytnio zagraconej. Wówczas koncentrujemy się na jednym elemencie, który będzie sercem tego miejsca. Może to być wygodna kanapa, na której usiądą dwie osoby, lub jedna będzie mogła się na niej położyć. Są dostępne modele dedykowane do użytku zewnętrznego, ponieważ posiadają specjalny materiał, któremu nie straszny jest deszcz czy śnieg. 

Stolik i krzesła dla gości to ważna część aranżu, wybierzmy te niewielkiego rozmiaru, najlepiej składane, które można w razie potrzeby rozłożyć.
Mały balkon

Mając większy balkon lub taras nie ogranicza nas powierzchnia, możemy troszkę zaszaleć i wstawić zestaw mebli ogrodowych. Takie komplety będą stanowiły spójną całość wraz z miłymi poduchami i kocami, które to akcesoria są niezbędne do dekoracji naszego kącika. 

Hitem ostatnich lat są fotele wiszące wykonane z technorattanu lub wikliny. Decydując się na zakup takiego fotela nie oszczędzajmy, tańsze modele mogą nie przetrwać jednego sezonu.
Fotel wiszący na balkon

Jakie oświetlenie wybrać na taras? 

Jeśli naszym priorytetem jest przytulna atmosfera i niezwykle ciepły klimat postawmy na lampiony. Ich zaletą poza niekwestionowanym aspektem dizajnerskim jest to, że palące się świece będą zabezpieczone przed wiatrem. Możemy użyć także podwieszanych sznurów z lampkami, kinkietów, np. w formie latarni lub wolnostojących lamp, przy których będzie można wieczorem poczytać książkę.

Szklane lampiony ze  świecą
Lampiony

Kwiaty na tarasie – żywe czy sztuczne

W przypadku, kiedy mamy rękę do roślin najlepiej wybrać te żywe, kwiaty lub  przeznaczone na balkon  berberysy, bukszpany, drzewka owocowe (cytryna pięknie adoptuje się na zewnątrz, acz na zimę należy ją wnieść do domu), hortensje czy trawy. 

Sztuczne rośliny dostępne na rynku są coraz bardziej przypominające te prawdziwe, więc wybierając je zapłaćmy odrobinę więcej, a możliwe, że nikt nie spostrzeże na pierwszy rzut oka, że mamy sztuczne drzewko na naszym balkonie.
Rośliny na balkonie

Planowanie wystroju na balkonie może sprawić wiele frajdy, nasza kreatywność i fantazja jest tu mile widziana, w końcu jest to przedłużenie naszego mieszkania i stanowi ważną rolę każdego dnia.