Basen w przydomowym ogrodzie

Mieszkamy w klimacie, gdzie posiadanie basenu przy domu nie jest jednoznaczne, ale mając wystarczające środki na jego zbudowanie, może umilić nam codzienność, podnieść wartość naszej nieruchomości i podwyższyć standard naszego życia.

Dom z basenem

Dom z basenem

Wybierając się na wakacje często zwracamy uwagę, by w miejscu, w którym będziemy przebywać był basen. Chwile relaksu, słońce, drinki z palemką i dmuchany materac to synonimy błogiego wypoczynku. Dlaczego nie przenieść tych beztroskich czynności na co dzień? A przynajmniej na sezon letni, który z roku na rok staje się coraz gorętszy.

Dmuchany flaming czy profesjonalny basen w ogrodzie

Nie każdy ma warunki na zbudowanie basenu, wówczas wybór jest prosty, jest masa basenów dmuchanych, stelażowych, które eksponujemy wraz z początkiem ciepłych dni. Jednak jeśli zdecydujemy się na murowany zgłośmy się do firmy, która zawodowo zajmie się jego budową.

Basen poza tym, że będzie nam służył do zażywania kąpieli ma charakter wizerunkowy, jego kształt, wielkość i forma będą ozdobą naszej posiadłości. Wybierając wielkość musimy wziąć pod uwagę również koszty eksploatacyjne. Ważnym aspektem jest materiał, z którego zostanie wykonany: na rynku dostępne są gotowe niecki wyprodukowane ze specjalistycznego tworzywa lub baseny betonowe. 

Doświadczony projektant zaproponuje właściwe rozwiązanie, które będzie spójne, estetyczne i komfortowe. Kolejnym kluczowym elementem będzie wykończenie niecki basenowej, czyli dobór materiału, może to być glazura lub gres, najpopularniejsze są płyty ceramiczne. Tu bardzo istotna jest trwałość i jakość materiału, to przecież jest inwestycja na lata. Dno wyłożone mozaiką w turkusowych odcieniach będzie pięknie odbijało światło słoneczne i nada egzotycznego wyglądu.

Nowoczesny basen w ogrodzie

Otoczenie basenu jest równie ważne, materiał, którego użyjemy powinien być wysoce wytrzymały, odporny na mróz i dostosowany do warunków klimatycznych. W zależności od charakteru projektu wybierzmy płytki ceramiczne lub terakotę, możemy także wziąć pod uwagę deski kompozytowe lub kamień. Całość musi sprawiać wrażenie jedności, zamysłu.

Basen

Basen odkryty czy zadaszony

Sezon na kąpiele pod gołym niebem zwyczajowo trwa trzy-cztery miesiące (od czerwca do września), ale możemy go wydłużyć jeśli zamontujemy pompy ciepła, które uczynią go całorocznym. Pływanie w ciepłej widzie będzie możliwe nawet w grudniu. Pamiętajmy o zabezpieczeniu basenu przed liśćmi, pyłem i innym zanieczyszczeniem, do tego możemy zainstalować rolety, które zasuniemy gdy basen będzie nieużywany. Basen zadaszony podniesie koszt inwestycji i wpłynie na jego wygląd zewnętrzny.

Podświetlenie basenu nada klimatu

Przy wyborze oświetlenia basenowego zwróćmy uwagę na formę oraz barwę światła. Oświetlenie liniowe wyznaczy kształt oraz podkreśli stopnie czy krawędzie, zaś punktowe przyciągnie wzrok na detale. Równie istotne jest oświetlenie otoczenia przybasenowego, gdzie możemy użyć stojące lampy ogrodowe w formie latarni.

 

Basen nocą

Decydując się na zbudowanie basenu nie oszczędzajmy na tanich zamiennikach i wykonaniu, ponieważ to projekt, który ma służyć wiele lat.