Kompostownik to miejsce na kompost, który jest naturalnym nawozem i powstaje na skutek tlenowego rozkładu odpadów roślinnych. Zasadniczą rolę w procesie kompostowania odgrywają mikroorganizmy (bakterie, grzyby) i robaki (dżdżownice). Użyźniacz gleby oraz produkt przyspieszający wzrost roślin, warzyw i owoców to właśnie drogocenny składnik jakim jest kompost. Jego produkcję można zacząć w każdej chwili. Jeśli posiadamy ogród lub działkę, to nie zastanawiajmy się nad rozpoczęciem kompostowania. Dzięki temu pozbędziemy się z domu bio odpadów, które codziennie produkujemy w sporych ilościach.
Kompostownik – jakie odpady mogą być budulcem kompostu, a których nie należy używać?
Praktycznie do kompostownika możemy wrzucać większość odpadów organicznych z wyłączeniem cytrusów, chyba, że te będą pochodziły z eko uprawy, nie zawierającej chemicznych środków konserwujących. Z domowych resztek kuchennych są to głównie obierki warzywne i owocowe, skorupki od jajek, kawowe lub herbaciane fusy.
Jeśli chodzi o ogrodowe zasilacze kompostu, będą nimi np. skoszone trawy, liście drzew (należy pamiętać o osobnym kompostowaniu liści z drzew tj. : dąb, olcha czy grusza – ich struktura jest gruba i wolniej się rozkłada, co może spowolnić proces), wypielone z rabatek chwasty (bez nasion), przekwitnięte kwiaty czy rozdrobniona kora.
Składniki, które nie powinny znaleźć się w naszym kompostowniku to przede wszystkim odpady pochodzenia zwierzęcego (mięsa, tłuszcze, pozostałości po posiłku mięsnym, produkty nabiałowe i kości), wieloletnie chwasty (mogą się zakorzeniać, a tego nie chcemy i są to np. perz, pokrzywa, skrzyp), wszelkie materiały budowlane (gruz, elementy ceramiczne, szklane, plastikowe, resztki folii, tkanin a nawet gazet, które mają barwniki przemysłowe), grubsze gałęzie oraz igły świerkowe.
Jeśli przypadkowo w naszym kompoście znajdzie się produkt niewłaściwy, to możemy użyć specjalnego środka zawierającego enzymy, tzw. bio-aktywatora.
Kompostownik – jaki będzie odpowiedni?
Wyszczególniamy następujące rodzaje:
Otwarte : można je zbudować samodzielnie, wykorzystując do tego drewniane deski. (Ale uwaga! Użyty materiał nie może być zaimpregnowany, ani pomalowany, to musi być naturalne i nieskażone chemicznie drewno). Utworzone ścianki wyznaczą obszar składowania materiału. Ich usytuowanie powinno znajdować się na ziemi lub trawie, nie na betonie czy kaflach.
Zamknięte: wytworzone z plastiku lub drewna pojemniki mające otwory wentylujące. Są one niezbędne do optymalnego procesu kompostowania. Ich konstrukcja utrzymuje właściwą termikę i rozkład materiału jest wzorcowy. Takie rozwiązanie będzie odpowiednie w mniejszych ogrodach. Dodatkowym walorem jest również aspekt wizualny, tego typu kompostownik jest estetyczny.
Obrotowe: obrotowy mechanizm powoduje równomierne mieszanie zawartości w pojemniku.
Jeśli zdecydujemy się na rodzaj otwartego lub zamkniętego kompostownika, to musimy pamiętać o ręcznym przemieszaniu materiału. Najlepiej regularnie co 2-3mce, pozwoli to napowietrzyć i dotlenić zawartość. Można także podlać ją odrobiną wody, tak by całość zwilżyć a nie całkowicie zalać.
Czarne złoto, czyli własnoręcznie wytworzony naturalny nawóz będzie najwartościowszy po kilku – kilkunastu miesiącach. Dzięki niemu nasze rabaty, warzywnik w szklarnia czy rośliny doniczkowe otrzymają w pełni odżywczy zastrzyk, który przyspieszy ich wzrost oraz bujność. Warto zainwestować kawałek miejsca w swoim ogródku czy działce na ten drogocenny materiał.