Czy renowacja drewnianego ogrodzenia jest trudna

Ogrodzenie naszego domostwa stanowi o bezpieczeństwie oraz jest jego niekwestionowaną wizytówką. W zależności od materiału, a którego jest zrobione musimy o nie dbać jak o każdy element przydomowej przestrzeni. Roślinom w ogrodzie zwyczajowo poświęcamy więcej czasu niż innym czynnościom, które nie są tak oczywiste. Mowa o ogrodzeniu, po kilku latach czas się nim zająć a nadchodząca wiosna to zaproszenie do tego przedsięwzięcia.

Płot po renowacji

Czy jest to trudne zadanie?

Spokojnie możemy dokonać renowacji samodzielnie, poniżej krótka instrukcja jak to zrobić.

Płot po renowacji

Jak oczyścić drewniany płot?

Przystępując do renowacji płotu należy sprawdzić czy nie ma żadnych ubytków i nie wymaga dosztukowania płozy, jeśli wszystko gra możemy zaczynać.

Gdy w naszym garażu znajduje się ustrojstwo typu myjka ciśnieniowa możemy jej użyć by usunąć powstałe przez lata zabrudzenia typu mech, piach, ptasie odchody. Decydując się na mycie ciśnieniowe powinniśmy odczekać dobę, by ogrodzenie przeschło.

Następnie zabieramy się do kolejnego etapu jakim jest szlifowanie. Szlifierka elektryczna będzie tu dobrym przyjacielem, zalecane jest użycie papieru o grubszej fakturze, a następnie wymianę papieru na ten drobnoziarnisty. Po tym zabiegu płozy będą gładkie i pozbawione starej nawierzchni farby/impregnatu i resztek brudu. Jeśli nie mamy szlifierki wystarczy papier ścierny o różnych grubościach, efekt będzie podobny, a jedyną wadą ręcznego szlifowania jest dłuższy czas tego zabiegu.

Teraz musimy oczyścić powierzchnię płotu z pyłu i kurzu po szlifowaniu, a do tego będzie nam potrzebny rozpuszczalnik, każda deska powinna być dokładnie przetarta.

Szlifowanie ogrodzenia

Malowanie płotu etapem końcowym

Zanim zabierzemy się za malowanie zaimpregnujmy płot odpowiednią emulsją, chyba, że zakupimy preparat 2w1. Wybór jest spory, również jeśli chodzi o kolory. Malowanie ogrodzenia powinno odbywać się w ciepły dzień, sprawdźmy prognozę pogody, aby nie zaskoczył nas deszcz, który skomplikuje cały proces. Malowanie można powtórzyć, wszystko jest uzależnione od naszych oczekiwań.

Malowanie ogrodzenia

Jaki jest koszt renowacji?

W zależności od długości ogrodzenia i ilości desek na płocie. Najlepiej poczytać przed zakupem impregnatu i lakierobejcy na ile m² przeznaczone jest opakowanie, a następnie przeliczyć objętość naszego płotu. Koszt odnowienia powinien oscylować w kwocie do 300zł.

Poniżej zdjęcie, które obrazuje płot w trakcie renowacji, efekt po prawej stronie jest powalający, zatem niewielkim kosztem możemy odmienić wygląd naszego ogrodzenia.
Renowacja ogrodzenia w trakcie

Własnoręcznie odnowiony płot powinien pięknie wyglądać przez następnych kilka lat, ale w między czasie można go oczywiście oczyszczać za pomocą myjki.