Domowa dżungla czyli oaza w domu

W ostatnich latach wróciły do łask rośliny doniczkowe hodowane w domu. Stał się to pewnego rodzaju nowy styl pod nazwą domowa dżungla. Znaki rozpoznawcze: ma być dużo, więcej i każda kolejna doniczka z rośliną jest mile widziana. Kwiaty oprócz niewątpliwego waloru dekoracyjnego mają działanie oczyszczające, nie tylko poprawiają jakość powietrza w naszym domu ale koją nasze zmysły, zieleń uspokaja i relaksuje. Co ważne, takie kompozycje są mile widziane również we wnętrzach biurowych gdzie znajdują się meble gabinetowe lub na wejściu w okolicy lady recepcyjnej

Juka domowa dżungla

Welcome to the jungle

Palmy, draceny, monstery, yuki, paprocie. Właściwie nic nas nie ogranicza w zaprojektowaniu własnej domowej dżungli. Wybierzmy te gatunki, które najbardziej nam się podobają i które będą pasowały do mieszkania. 

Dracena jest bardzo wdzięczna w hodowli, jeśli tylko spełni się kilka podstawowych zasad. Będzie nam pięknie się rozrastać jeśli umiejscowimy ją na stanowisku średnio nasłonecznionym, wówczas liście będą bujne i soczyste, narażona na nadmiar słońca może zacząć je intensywnie gubić. Draceny nie lubią być przelewane, zatem podlewamy z głową, a zimą bardzo skromnie, wręcz symbolicznie.
Dracena

Monstery to królowe wystroju naszych mieszkań, nic dziwnego, że te przeurocze rośliny otrzymały taki zaszczytny tytuł. Przy minimalnej pielęgnacji rozrosną się wspaniale i będą naszą chlubą, wszak każdy roślinomaniak lubi się troszkę pochwalić swoimi okazami. Monstery preferuje jasne otoczenie do bytowania i umiarkowane podlewanie. Duże soczyste liście charakteryzują się dziurami lub są pełne, potrafią dojść nawet do 60cm średnicy.

Monstera

Yucca (juka) czyli namiastka palmy rodem z tropików. Jeśli ustawimy ją we właściwym miejscu będzie rosła jak na drożdżach, lubi jasne ekspozycje i regularne nie nadmierne podlewanie. Juka jest rośliną bardzo reprezentacyjną, osiąga duże rozmiary, jej liście są długie i smukłe oraz nadają jej szlachetnego wyglądu. Nie wymaga zbytniej uwagi, ale warto raz na jakiś czas przecierać jej piękne łodygi.

Yucca

Palma Areca to okaz, który nada egzotycznego klimatu w naszej domowej dżungli i będzie efektownie rosnąć przy małym nakładzie pracy. Naturalnie występujące palmy potrafią urosnąć nawet kilkadziesiąt metrów, te hodowane w domowych przestrzeniach urosną do 2m. Jej liście są soczyście zielone, zaginające się w łuk. Drugą główną zaletą posiadania palmy jest absorbowanie przez nią substancji toksycznych, dzięki temu powietrze w domu jest czyste i świeże, zalecane jest wstawienie jej do sypialni, ale gdziekolwiek indziej tez będzie ok. Palmy Areca lubią słoneczne usytuowanie i wysoką temperaturę, warto także zadbać o dużą wilgoć. Ziemia powinna być stale wilgotna, a podlewanie dobrze jest wykonywać wodą, która odstała.

Palma Areca

Skórka od banana jako ekologiczny nawóz domowej roboty 

Wszystkie z powyższych roślin należy nawilżać spryskiwaczem, dobrze jest również przecierać liście od kurzu. Świetnym sposobem na naturalne nawożenie jest woda z banana – ta metoda polega na zalaniu skórki od banana wodą i używanie jej w stosunku 50 do 50 z czysta odstaną wodą. Nasze rośliny będą rosły jak szalone po tej eko naturalnej miksturze.

Tworzenie swojej domowej dżungli można zacząć od kilku kwiatów, a z czasem powstanie cudowna własnoręcznie przygotowana oaza, w której będziemy mile spędzać czas. Nie od dziś wiadomo, że kontakt z natura jest dla nas zbawienny, łagodzi nerwy i koi zmysły.

Domowa dżungla