Domowe SPA – sauna w ogrodzie

Praca, stresy dnia codziennego, zbyt duża liczba obowiązków sprawiają, że po całym dniu jesteśmy najzwyczajniej w świecie zmęczeni. Wracamy do domu i chcemy chwili spokoju, relaksu, odetchnienia w ciszy, może z lampką ulubionego wina, albo włączamy netfliksa i polecany akurat serial. Każdy ma swoje patenty na odzyskanie równowagi i wewnętrznej błogości. A może by tak odprężyć się w saunie?

Sauna w ogrodzie

Sauna ogrodowa – stwórz swoje osobiste SPA

Który rodzaj sauny wybrać jeśli zdecydujemy się na taką inwestycję w swojej posiadłości? Wyróżnia się saunę parową, suchą i na podczerwień.

Sauna fińska czyli sucha jest najbardziej popularna, buduje się ją zazwyczaj ze świerku skandynawskiego lub cedru kandyjskiego. Konstrukcja musi być bardzo szczelna, aby temperatura wewnątrz dobrze się utrzymywała. Wewnątrz na całej szerokości ściany znajdują się drewniane ławy, które mogą być pojedyncze lub kaskadowe (zmieści się wtedy więcej osób). Sercem sauny jest piec, w którym znajdują się kamienie podgrzewane elektrycznie.

Sauna

Podlewanie kamieni wodą – po co się to robi?

Taki zabieg chwilowo zwiększa wilgotność w saunie, co ciekawe temperatura i wilgotność jest związana z wysokością, tzn. że najniższa temp. odczuwalna jest przy podłodze a najwyższa pod sufitem. Z wilgotnością jest na odwrót.

Sauna

Łaźnia rzymska czyli sauna parowa w przeciwieństwie do fińskiej wyłożona jest wewnątrz płytkami ceramicznymi. Tutaj można ponieść wodze fantazji i zaprojektować dowolny wzór, mozaiki, które będą pasowały do naszych upodobań. Działanie tej sauny polega na wtłaczaniu gorącej pary wodnej, wilgotność wewnątrz sięga 100%, a temperatura wynosi ok. 50C.

Łaźnia parowa

Sauny na podczerwień (INFRARED) stały się popularne w ostatnich latach, budowane są z naturalnego drewna a zastosowana w nich technologia polega na wytwarzaniu energii cieplnej poprzez promieni podczerwonych. Promienie wnikają do wnętrza ludzkiego organizmu, ale aby proces przebiegał właściwie muszą być spełnione warunki temperaturowe, nie mogą być niższe niż 30C i wyższe od 60C.

Sauna ogrodowa

Wizyta w saunie – jakie są korzyści

Sauna nie jest dla wszystkich, niestety osoby, które borykają się z chorobami układu krążenia lub skórnymi nie powinny z niej korzystać. Ale to są wyjątki, generalnie regularne użytkowanie sauny wzmocni nasz organizm, poprawi parametry krążenia, doda energii, odmłodzi. W czasach pandemii zwracamy większą uwagę na nasze zdrowie, dbamy bardziej i jesteśmy świadomi zagrożeń oraz robimy więcej dla swojego organizmu. Sauna wzmacnia nasza odporność, poza tym, że dostarcza sporą dawkę relaksu jest to zastrzyk endorfin, jeśli mamy możliwość i predyspozycje korzystajmy z sauny systematycznie. Własna sauna to inwestycja, którą możemy zrealizować w kwocie już od kilkunastu tysięcy złotych.