Jak się odgrodzić od sąsiada na działce lub osiedlu?

jak się odgrodzić od sąsiada

Każdy z nas chce się czuć u siebie w domu swobodnie i przytulnie, jak się odgrodzić od sąsiada, którego mamy za płotem? Nasza posiadłość jest wymarzonym azylem i chcemy w nim spędzać czas, nie martwiąc się o to, że jesteśmy podglądani przez sąsiadów czy przechodniów. Jakie są sposoby na zapewnienie intymności poprzez ogrodzenie? Według wielu miłośników ogrodnictwa najpiękniejszymi i najbardziej trwałymi ogrodzeniami są naturalne osłony, a najładniejsza z nich to żywopłot z krzewów.

Jak się odgrodzić od sąsiada – żywopłot zieloną granica naszego domu

 

Jak się odgrodzić od sąsiada

 

Jak się odgrodzić od sąsiada – żywopłoty w nowej odsłonie

 

Stare chińskie przysłowie mówi, że ogród bez żywopłotu to jak płaszcz bez kołnierza. Kiedy dziś mówimy o żywopłocie mamy zwykle na myśli granicę ogrodu.

I rzeczywiście, o ile tylko dysponujemy odpowiednią ilością miejsca, to powinniśmy posadzić żywopłot. Stanowi on piękne ogrodzenie, nie jest zbyt masywny i doskonale chroni przed ostrym wiatrem. Żywopłot może również posłużyć jako ograniczenie placu zabaw dla dzieci lub zagonów warzywnych. Można zatem podzielić ogród na mniejsze części o odrębnym przeznaczeniu nie tracąc jednocześnie widoku na ogród jako całość. Taki wybieg nadaje ogrodowi większą perspektywę i ciekawszy wygląd.

Kolorowy żywopłot

 

Zaletą żywego płotu jest to, że w każdej porze roku może wyglądać inaczej. Może, gdyż większość roślin, jakie mamy do wyboru, to osobniki zrzucające liście. Jeśli mamy nieco przestrzeni, to godnym polecenia będzie żywopłot z biało kwitnących róż, na przykład Rosa rugosa Alba. Kiedy zaś wolimy żywopłot cieszący oczy zwłaszcza jesienią, to z pewnością zdecydujemy się na któryś z berberysów Berberis: większość z nich (nie tylko ten najbardziej znany, pozostający przez cały rok w czerwonej szacie) zmienia cudownie zabarwienie i poza tym wydaje owoce. Wszystkie są bardzo cierniste.

jak się odgrodzić od sąsiada żywopłot z róż

berberys jak się odgrodzić od sąsiada

Jak się odgrodzić od sąsiada – żywopłoty luźne i zachwycające

 

Wcześnie kwitnący ognik (Pyracantha), grab pospolity (Carpinus be tulus), róże botaniczne i irga (Cotoneaster) to tylko niektóre krzewy przydatne na luźny żywopłot dające schronienie ptakom. Również spośród kwitnących krzewów można wybrać nadające się na luźny żywopłot. Zajmują one wprawdzie dużo miejsca, tym bardziej że należy je sadzić w znacznych odstępach, co z kolei jest zaletą, gdy zależy nam na zmniejszeniu wydatków. Małe żywopłociki z bukszpanu lub lawendy pasują doskonale do dywanów zielnych lub jako oddzielenie warzywnika czy też miejscówek obsadzonych różami.

lawenda przed domem

Jak się odgrodzić od sąsiada – żywopłoty z iglaków

 

Kiedy rozejrzymy się wokół, to zauważymy, że żywopłot iglasty w dalszym ciągu jest bardzo modny. Iglaki rosną jednak dobrze głównie na glebach piaszczystych, torfowych i wapiennych. Żywotnik zachodni (Thuja occidentalis) rośnie szybko, znosi wiatry, nie lubi tylko wiatrów od morza, dość dobrze toleruje cień. Zimą przybiera lekko brązowawy odcień, co zdaniem wielu stanowi jej wadę.

Thuja dobrze toleruje cięcie. Nawet odmiany hodowlane żywotnika zachodniego, na przykład ,,Compacta Pyramidalis” w kolorze niebieskozielonym i „Holmstrup” w odcieniu ciemnozielonym, nadają się na żywopłot. Ostatni z nich nie charakteryzuje się zbyt silnym wzrostem, ale musi być sadzony w dość dużych odstępach, to znaczy dwa egzemplarze na mb. Jeżeli żywotnik nie będzie mógł rosnąć swobodnie, to wyłysieje od spodu.

jak się odgrodzić od sąsiada żywopłot klonowy

 

Na granicy z sąsiadami, pod warunkiem, że obie strony się na to zgodzą, można założyć żywopłot. Jeśli jest brak takiej zgody, to graniczny żywopłot na swojej działce można umieścić w odległości 50 cm od granicy parceli. Dokładnych informacji na temat obowiązujących przepisów w tym zakresie udziela właściwa gmina.

Duży ogród – jak się odgrodzić od sąsiada

Jeśli masz duży ogród i chcesz szybko uzyskać gęsty żywopłot, to możesz posadzić Cis. Roślina ta rośnie bardzo szybko, pozostaje równie gęsta od spodu oraz nadaje się doskonale na żywopłot formowany. Jest odporna na wiatry morskie, jednak nie wszędzie wygląda jednakowo dobrze, gdyż osiąga bardzo duże rozmiary. Nie w pełni doceniany cis pospolity,  zamyka pochód iglastych. Cis nie ma zbyt wysokich wymagań glebowych, udaje się również na wapiennych, cięższych glebach, także w cieniu. Doskonale toleruje cięcie, nawet do pnia. Jedyna jego wada polega na tym, że charakteryzuje się wolnym wzrostem, a więc rośliny kupowane do sadzenia są dość drogie. Liście i owoce cisa są trujące dla zwierząt i ludzi.
ogrodzenie z cisu

Luźne żywopłoty nie zrzucające liści

 

Tutaj wchodzą w grę różne gatunki berberysów oraz irgi, trzmieliny, ostrokrzewu,  ligustru, oraz osmantus i ognik szkarłatny.

Zimozielone żywopłoty, wysokie i niskie, mogą być utworzone ze zwykłego bluszczu. Należy ustawić mocną konstrukcję, która da oparcie bluszczowi Wystarczy posadzić dwie rośliny na metr bieżący.

Jak się odgrodzić od sąsiada – żywopłoty zrzucające liście

 

Na wysoki żywopłot nadaje się buk. Można z niego kształtować jedne z najpiękniejszych żywopłotów, niestety nie rośnie on zbyt szybko. Znany jest od dawna jako drzewo przydomowe, gdyż spotykany był w pobliżu ogrodów warzywnych.

Grab pospolity ma nieco mniejsze wymagania co do gleby, nie jest wrażliwy na wilgotne podłoże i także tworzy ładny żywopłot. Graby rosną dobrze na glebach gliniastych (z dodatkiem wapnia).

ogrodzenie żywopłot

 

Klon polny może rosnąć praktycznie wszędzie. Zwykły ligustr rośnie szybko na wszystkich rodzajach gleb. Liście mają piękny, naprawdę intensywnie zielony kolor. Zrzuca je dość późno.

Głóg jednoszyjkowy nie rośnie dobrze w zanieczyszczonym powietrzu, ale poza tym jest bardzo odporną rośliną. Dereń jadalny, głóg i porzeczka alpejska tworzą doskonałe żywopłoty średniej wysokości i dobrze znoszą cięcie. Na koniec należy wspomnieć o roślinach nadających się na niskie żywopłociki, są to śnieguliczka Chenaulta, ozdobne gatunki porzeczki i ligustru.

Luźne żywopłoty zrzucające liście

 

Można tu wymienić takie krzewy jak: jabłoń Sargenta, berberys wiązkowy, irgi, forsycja pośrednia, dziurawiec krzaczasty, jaśminowiec wonny, pięciornik krzewiasty, szakłak kruszyna, bez czarny, tawuły.

Rosa canina znosi zacienione miejsca, kwitnie na różowo, wydaje czerwone owoce. Podobną wysokość osiąga róża szkocka Rosa , wydająca różowe kwiaty i pomarańczowoczerwone owoce, ma rozłożyste liście, pachnie jabłkami. Róża czerwonawa ma fioletowo szare liście o czerwonych nerwach, stanowi prawdziwą ozdobę ogrodu. Oprócz liści możemy podziwiać jej małe, różowe kwiatki i czerwone owoce.

Żywopłot średniej wielkości tworzy róża japońska, inaczej Cyprys Leylanda, Rosa rugosa. Jest to roślina zdrowa, charakteryzuje się dobrym wzrostem i udaje się nawet na ubogich glebach. Kwiaty ma karminowe, a jej pomarańczowoczerwone owoce nadają się doskonale na przetwory.

Rosa nitida o ciemnoczerwonych owocach i pięknej jesiennej barwie tworzy niski żywopłot, toleruje cień. Rosa virginiana, kwitnie także różowo i ma pomarańczowoczerwone owoce, jesienią przebarwia się na cudowny, żółty kolor.

Ogrodzenie z żywopłotu jest skutecznym i przede wszystkim pięknym rozwiązaniem, aby odgrodzić się od niechcianych spojrzeń z zewnątrz. Planując tego typu grodzenie posiadłości warto posiąść wiedzę o tym, jaki gatunek krzewów wybrać. Ten właściwy musi nadawać się na posadzenie go na istniejącą przy domu glebę oraz przetrwanie w konkretnych warunkach. Kierujmy się wiedzą oraz gustem, to nam ma się w pierwszej kolejności podobać aranżacja przydomowej przestrzeni.