O zwierzęta można troszczyć się na wiele sposobów, a jednym z nich jest karmnik dla ptaków.
Jeśli chcesz się dowiedzieć jak samodzielnie zrobić budkę dla ptactwa lub wiewiórki, to zapraszam do przeczytania tego posta! Poznasz metody na wykonanie karmnika z materiałów, które masz w domu lub które w łatwy sposób zdobędziesz. Pamiętaj, że pomaganie zwierzętom jest tak samo ważne jak wsparcie dla ludzi.
Jak zrobić karmnik dla ptaków
Co jest potrzebne do zrobienia karmnika dla ptaków?
Pierwsze dwie techniki opierają się na wykorzystaniu zużytych przedmiotów, które prawie na bank posiadasz w domu. Są to butelki PET o dowolnej pojemności i kartonowe opakowania po mleku lub soku. Im większa butelka, tym lepiej, ponieważ ptaszek będzie mógł wejść do środka.
Idealnie nadawać się będzie pięciolitrowa butla po wodzie, płynie do spryskiwaczy lub soku (przed przystąpieniem do pracy, porządnie ją umyj).
Korzystając z ostrego nożyka lub nożyczek wytnij wcześniej narysowany kształt. Powinien on być na tyle duży, by zwierzątko mogło dostać się do wnętrza. Otwór umiejsców mniej więcej 5-7cm od dna.
Bardzo ważne jest zabezpieczenie krawędzi otworu, które mogą zranić ptaszka. Można je posmarować klejem na gorąco, który po wyschnięciu będzie tworzył skuteczną ochronę. Albo zakleić krawędzie taśmą lub plastrem.
Następnie używając gorącego ostrza wykonaj po dwa małe otwory na szczycie butelki z obu stron. Przez nie przewlecz sznurek lub wstążkę. Otwór zrobiony w ściance pozwoli na umieszczenie w nim cienkiego patyka, na którym ptaszek będzie mógł przycupnąć.
Ostatnim krokiem jest wsypanie odpowiedniej karmy dla ptaków i umieszczenie karmnika np. na balkonie, ogrodowym drzewie, balustradzie.
Wieszając karmnik pamiętaj, aby znajdował się na dobrej wysokości, zbyt nisko zawieszony może przyciągnąć koty.
Karmnik dla ptaków DIY – z opakowania po mleku
W ten sam sposób jak opisany powyżej wykonasz karmnik z kartonowego opakowania. Najlepsze do tego będą kartoniki po mleku i soku, ponieważ ich wnętrze ma dodatkowe wzmocnienie od wewnątrz. Opakowanie możesz udekorować w dowolny sposób.
Karmnik z drewna własnej roboty – krok po kroku
Trzecia metoda skierowana jest do osób, które lubią robótki w drewnie i mają odpowiednie narzędzia.
Do tego projektu potrzebne będą poniższe materiały i narzędzia:
- kawałki desek,
- listewki,
- kątowniki,
- wkręty,
- szlifierka do drewna,
- wkrętarka.
Deski można kupić w markecie typu Castorama, Obi, Mrówka. Na dziale technicznym pracownik marketu może uciąć deskę na wymiar. Następnie uszykowane deski trzeba wyszlifować, tak aby powierzchnia z każdej strony była miła w dotyku. A kiedy już mamy wszystkie elementy wygładzone możemy zbudować konstrukcję. Kątownikiem łączymy dwie większe deseczki, które utworzą dach karmnika. Listewki mocujemy do desek za pomocą wkrętów i wkrętarki.
Gotowy karmnik możemy zaimpregnować i pomalować na wybrany kolor.
Do budowy karmnika z drewna można użyć desek z odzysku, które wystarczy oczyścić ze starej farby, wyszlifować i pociąć na mniejsze kawałki. Do tego potrzebna będzie piła do drewna.
Tego typu podejście jest ekologiczne i pokazuje jak w prosty sposób można dać drugie życie niektórym rzeczom. (np. buda dla psa, meble ogrodowe z palet, ścieżka z drewnianych krążków)
Karmnik dla ptaków na balkonie
Nie każdy z nas ma działkę czy ogród, gdzie budki dla ptaków są powszechnie spotykane. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby powiesić karmnik na balkonie. Możemy go zamocować na balustradzie albo na ścianie.
Karmnik na orzechy dla wiewiórki
Do zbudowania takiego karmnika potrzebna będzie druciana sprężyna i kawałek w miarę giętkiego drutu. Sprężynę nawlekamy na drut kształtując okrąg. Końce drutu i sprężyny łączymy za pomocą mocniejszego sznurka. Musi to być porządnie związane, aby pod wpływem ciężaru nie rozpadło się. Na szczycie okręgu zapinamy kółko i wiążemy na sznurku do gałęzi drzewa. Uzupełniamy przestrzeń w sprężynie orzechami włoskimi lub arachidowymi. Wiewiórki kochają orzechy 😊
Niezależnie od tego którą z metod wybierzesz, już sama inicjatywa podjęcia się zrobienia karmnika jest godna pochwały. Pomagasz zwierzętom i jesteś EKO, ponieważ wykorzystujesz przedmioty do ponownego użycia. Brawo Ty!