Jakie rośliny możemy sadzić w styczniu?

Jest środek zimy, dni są krótkie a pogoda często daje nam w kość, bo albo plucha albo wieje i pada. Jak wprowadzić odrobinę optymizmu w ten zimowy czas i w milszych okolicznościach przyrody wytrwać do wiosny? 

Czy możemy zasadzić kwiaty doniczkowe już w styczniu?

Zasadźmy kwiaty jednoroczne, większość pomyśli, ale jak to? Przecież kwiaty sadzi się wiosną, w marcu lub kwietniu. Owszem, ale istnieje kilka gatunków, które śmiało możemy wsadzić w styczniu i dzięki temu już po 4 miesiącach będziemy mieli piękne okazy. 

Ważna uwaga dla początkujących fanów styczniowego sadzenia, jeśli nie posiadacie lampy do doświetlania roślin wstrzymajcie się z akcją do lutego, kiedy dzień jest dłuższy i tym samym roślinki otrzymają więcej światła.

Gatunki kwiatów jednorocznych do posadzenia w styczniu:

  • Pelargonia – również popularna na balkonach, tarasach i ogrodach, jest wdzięczna w uprawie i charakteryzuje się barwnymi kwiatami o średnicy do 5cm. Należy zasiać ją ok. połowy stycznia, ponieważ czas potrzebny do zakwitnięcia to 6mcy. Nasionka pelargonii powinno się przed posianiem zostawić zamoczone na mniej więcej dobę, a gdy napęcznieją zaczynamy sadzenie. Lubi regularność w podlewaniu i ciepło, zatem na balkon możemy ją wystawić w maju, a najlepiej w czerwcu.
Pelargonia w donicy

  • Begonia – najpewniej znana większości roślina ogrodowa, która może zachwycić gamą kolorowych kwiatów i okazałych, nieregularnych liści. Znanych jest ponad tysiąc odmian begonii, ale tę, którą zasadzimy na początku roku to gatunek begonii stale kwitnącej. Jej kwiaty ok. 3cm najczęściej są w kolorze czerwonym, różowym lub białym. Jest wytrzymała, może stać w pełnym słońcu lub w miejscu zacienionym. Potrzebuje żyznej gleby z odpowiednim pH i lubi wilgoć, za to nie znosi przesuszania. Siejąc begonie w domowych warunkach, najlepiej ustawmy donice od strony południowej, jeśli możliwe to blisko grzejnika, by temperatura miała ok. 20C. Po ok.2-3 tyg. zauważymy dwulistkowe siewki, które musimy przepikować. Pikowanie należy powtórzyć w marcu i kwietniu, następnie w maju można śmiało je przesadzić na balkon.

Begonia w donicy

Begonia
  • Heliotrop – piękna niebiesko-fioletowa roślina jednoroczna, typowy gatunek do zasiania w styczniu, albowiem zakwita dopiero z początkiem lata i zachwyca do października. Jest niebanalna, kwiaty wydzielają słodką woń przypominającą wanilię. Preferuje słońce i miejsca osłonięte przed wiatrem, a podlewanie symboliczne.

Heliotrop w donicy

Może wybór tych roślinek jest niewielki, ale dla niecierpliwych miłośników ogrodnictwa miła odskocznia w oczekiwaniu na prawdziwe wiosenne sadzenie.