Palenisko ogrodowe kupić czy zrobić?

palenisko ogrodowe

Palenisko ogrodowe to opcja dla zmarzluchów i miłośników biesiadowania na powietrzu niezależnie od pory roku. Tradycyjne kominki domowe lub nowoczesne biokominki na stałe zagościły w naszych domach. Umilają czas, powodują, że poza oczywistym walorem grzewczym, relaksujemy się przy nich z książką i herbatką. Czy możemy wyobrazić sobie nasz ogród z alternatywnym kominkiem?

Palenisko ogrodowe – jego zalety

Możemy wstawić palenisko do ogrodu, jeśli mamy wystarczającą powierzchnię lub umiejscowić je na tarasie a nawet balkonie, po prostu wybierzmy to rozmiarowo mniejsze. Ten gadżet posiada wiele zalet, stanowi dekorację otoczenia, ogrzewa i pełni funkcję grilla. Jego podstawową rolą jest jednak dawanie ciepła, tym różni się od klasycznego grilla. Mniejsze egzemplarze możemy zabrać na weekendowy wyjazd nad jezioro czy nad morze, więc będzie wykorzystane nie tylko w domu.

Palenisko ogrodowe

palenisko ogrodowe

Z czego jest zbudowane palenisko

Możemy kupić gotowy produkt czyli misę paleniska na nogach, z rusztem, który jest pokryty powłoką galwaniczną i nadaje się do grillowania. Jest to rozwiązanie bezpieczne, możemy kontrolować ogień i łatwo go ugasić. Oczywiście pamiętajmy o zachowaniu odległości od obiektów łatwopalnych (np. pergoli, ogrodzenia czy innych drewnianych zabudowań) i nie zostawiajmy dzieci bez opieki przy palącym się ogniu. Gotowe paleniska znajdziemy już za 99zł, ale to wersja bardzo oszczędna i prawdopodobnie nie przetrwa wielu sezonów. Takie porządne i wyprodukowane z dobrych jakościowo materiałów kosztuje ok. 1000zł.

 alternatywa grilla

Palenisko ogrodowe – kupić czy zrobić?

Palenisko możemy także wykonać samodzielnie, jest to rodzaj paleniska z kamienia. Bardzo tanie i szybkie do zrobienia jeśli wcześniej pozbieramy odpowiednie wielkościowo kamienie np. z okolicznych pól. Wystarczy worek cementu ,dobra łopata oraz słoneczny dzień i trochę chęci.

Jeśli mamy wyznaczone miejsce, należy wykopać dół o pożądanej średnicy i wylać pierwszą warstwę cementu, następnie obłożyć zebranymi kamieniami. I powielać ten proces aż uzyskamy interesującą nas wysokość paleniska. Po zakończonej budowie dobrze jest odczekać 48h aby mieszanka cementu zastygła i można już korzystać z własnoręcznie zrobionego paleniska.

diy miejsce na ognisko

palenisko murowane

W zależności od efektu jaki chcemy uzyskać wybierzmy opcję, która nas zadowoli. Zakupione, gotowe palenisko można przestawiać lub nawet zabrać ze sobą na weekendowy wypad, a to wykonane samodzielnie będzie źródłem satysfakcji, że powstało mocą naszych rąk. Podstawową różnicą jest także cena. To zrobione przez nas to koszt kilkunastu złotych.