Taras z deski kompozytowej

układanie tarasu z deski kompozytowej

Taras z deski kompozytowej jest idealnym rozwiązaniem. Kompozyt to połączenie dwóch różnych materiałów, jego pierwsze użycie datuje się na 1500l p.n.e., kiedy ówczesna ludność stosowała mieszankę słomy z mułem do budowy domów. Obecnie kompozyt jest wykorzystywany w wielu gałęziach przemysłu, m.in. w budownictwie. Jakie są jego właściwości i czy to dobry wybór?

Taras z deski kompozytowej – właściwości

Deski kompozytowe produkuje się z połączenia mączki drzewnej i tworzywa sztucznego. Efektem końcowym produkcji jest deska imitująca panel drewniany. Jest to wyrób posiadający właściwości zbliżone do drewna, ale ma więcej zalet. Przede wszystkim jest bardzo odporny na warunki atmosferyczne i trwały, a więc trudno go uszkodzić. Łatwo się go czyści i jest antypoślizgowy. Kolejną, ważną cechą jest estetyka, deski w odróżnieniu od drewna są jednakowe, nie mają żadnych niedoskonałości.

Zalety tarasu z deski kompozytowej:

  • trwałość: odporny na warunki atmosferyczne. Nie będzie się rozpadać ani gnić jak deski drewniane, a to pozwoli na długi okres użytkowania,
  • odporność na pleśń i grzyby: materiały użyte do produkcji desek kompozytowych są odporne na choroby np. pleśń, dzięki czemu nie wymagają one częstych zabiegów konserwacyjnych,
  • łatwość konserwacji: taras z kompozytu nie wymaga olejowania, lakierowania ani malowania, co znacznie ułatwia jego konserwację. Wystarczy regularnie go czyścić, aby zachować estetykę,
  • bezpieczeństwo: powierzchnia desek kompozytowych na taras jest zazwyczaj ryflowana, antypoślizgowa, a to zapobiega upadkom, zwłaszcza gdy spadnie deszcz lub śnieg,
  • estetyka: deski kompozytowe są dostępne w wielu kolorach i teksturach, co pozwala na dopasowanie do różnej stylistyki.

taras z deski kompozytowej

Do czego wykorzystuje się deski kompozytowe?

Deski kompozytowe wykorzystuje się w budownictwie. Architekci upodobali sobie ten materiał i stosują go do elewacji oraz tarasów i innych konstrukcji (patio, powierzchnia wokół basenu, ścieżka na działce).

deska kompozytowa na elewacji

taras z deski kompozytowej

deski kompozytowe przy basaenie

Taras z deski kompozytowej

Tarasy kompozytowe stają się bardzo popularne i zastępują klasyczne drewno. Można zlecić budowę tarasu firmie specjalizującej się w budowie lub zrobić to samodzielnie. Zanim przystąpi się do budowy należy przygotować podłoże i zbić konstrukcję z legarów. Im prostszy kształt tarasu tym łatwiejszy będzie montaż desek. Każdą z nich musimy przymocować do legara.

W razie potrzeby można skrócić deskę, a w puste miejsce założyć zaślepkę, by całość doskonale się prezentowała. Taras może być użytkowany już po montażu. Brzmi to wszystko prosto i w zasadzie też takie jest, niemniej jednak przed rozpoczęciem samodzielnej instalacji warto skonsultować się z profesjonalistą, który nas odpowiednio poinstruuje.

Producenci desek kompozytowych oferują je w kilku kolorach: szarym, grafitowym, czerwonym i naturalnym drewnianym. Gwarancja na produkt to przeważnie 10lat, co świadczy o tym, że jakość desek kompozytowych jest bardzo wysoka.

podest w aranżacji ogrodowej

Taras drewniany vs taras kompozytowy

Zasadniczą różnicą jest podatność materiału na warunki pogodowe, klasyczne drewno choćby było regularnie impregnowane odczuwa działanie mrozu czy deszczu. Deski kompozytowe są na te czynniki odporne. Kwestia estetyki jest dyskusyjna, ponieważ fani natury będą obstawać przy materiale w 100% naturalnym, a kompozyt takim nie jest. Taras wykonany z kompozytu wszystkie elementy montażowe ma ukryte, są one niewidoczne, a to sprawia, że każda konstrukcja wykonana z tego tworzywa jest niezwykle estetyczna.

One thought on “Taras z deski kompozytowej

  • Jasmina98 -

    Szukam sprawdzonego dostawcy, niestety większość firm, które zdołałam obdzwonić ma kilkutygodniowe terminy realizacji:( chcieliśmy zrobić niewielki taras z deski kompozytowej jeszcze przed zimą, spontanicznie, ale widzę, że będzie z tym problem..

Comments are closed.