Wyhoduj kwiaty jadalne w swoim ogródku

kwiaty jadalne

Kwiaty jadalne były wykorzystywane od wieków przez starożytne ludy. Dzisiaj ponownie goszczą na talerzach nie tylko kuchni azjatyckiej. Kuchnia włoska, grecka czy polska zawiera dania, gdzie kwiaty stanowią nie tylko dekorację, ale są ich elementem do spożycia. Inspiracji możemy poszukać na blogach kulinarnych czy podróżniczych.

Które kwiaty można jeść bez troski, że sprawią kłopoty zdrowotne? Czy można je uprawiać w swoim ogródku?

 
 

bratki na talerzu

Kwiaty jadalne – najpopularniejsze gatunki

Bratki ogrodowe mają delikatny smak i najczęściej używa się ich do sałatek

Kwiaty cukinii są odrobinę słodkie i poza dekoracją można z nich zrobić wiele różnych przystawek, np. je upiec lub usmażyć. Kwiaty są bardzo kruche i nie należy ich moczyć przed przyrządzaniem, tylko oczyścić pędzelkiem

Fiołki mają przepiękne kolory i stanowią ozdobę deserów, sałatek a nawet drinków

Goździki są słodkie i maja kolorowe, soczyste płatki

Rumianek mylony czasem ze stokrotką nadaje się do sałatek, naparów herbacianych

Róże w każdej odmianie nadają się do deserów, napojów, jadalne są płatki, im ciemniejsza ich barwa tym bardziej dominujący smak

Lwia paszcza jest słodkawa, można ją użyć w sałatce lub jako dodatek do makaronu

Malwa – jej młode listki i kwiaty są składnikiem sałatki

Zioła tj. pokrzywa, mniszek, bluszczyk czy krwawnik głównie nadają się do ususzenia i następnie do naparów

 
kwiaty jadalne na talerzu

 

pancake z owocami

 

kwiaty jadalne na torcie

 

Sadzenie kwiatów

Gatunków odmian jadalnych jest znacznie więcej, można poradzić się u lokalnego ogrodnika które wybrać do własnej hodowli. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup nasion wybranych gatunków. Sadzenie powinno nastąpić wczesną wiosną. Nasiona sadzimy w doniczkach i w świeżej ziemi, warstwę wierzchnią lekko ubijamy i podlewamy regularnie.
 
Uprawę należy codziennie doglądać, obserwować czy nie pojawiają się szkodniki. Przy domowych hodowlach nie stosuje się środków ochrony roślin, ewentualnie naturalne roztwory np. wodę z czosnkiem. Gdy pojawią się owady należy je usunąć jak najszybciej by nie przeszły na resztę hodowanych kwiatków. Zbiory następują w czerwcu/lipcu i sierpniu.
 

Jadalne kwiaty, które sami wyhodujemy będą zdobiły nasze balkony, a gdy zechcemy staną się częścią potrawy. Przygotowana sałatka z płatkami nagietka, makaron z fiołkami albo zapiekanka porowa z kwiatami cukinii zachwyci gości i na pewno im posmakuje. Naturalnie, zdrowo i kolorowo.

 
cukinia w panierce
 
 
makaron wersja vege